Liv Hospital
Sağlık Profesyonelleri Üyelik
Liv Türkçe Liv Hospital
Liv Hospital English Liv Hospital Pусский Liv Hospital Arabic Liv HospitalChinese Liv HospitalRomanian Liv HospitalBulgarian Liv HospitalAzerbaijan Liv HospitalAlbanian Liv HospitalGeorgian Liv HospitalFrench
Liv Türkçe Liv Hospital
Liv Hospital English Liv Hospital Pусский Liv Hospital Arabic Liv HospitalChinese Liv HospitalRomanian Liv HospitalBulgarian Liv HospitalAzerbaijan Liv HospitalAlbanian Liv HospitalGeorgian Liv HospitalFrench
Liv

şifremi unuttum

ÜYE OL
Şifremi Unuttum
Liv

sağlık köşesi

Sağlıklı yaşlanmak için öneriler

18 Ağustos 2017

Sağlıklı yaşlanmak için koruyucu hekimlik uygulamaları büyük önem taşır. Dengeli beslenme, kişiye özel fiziksel aktivite, kazalardan korunma, aşılar, düzenli chek-up ve doktor kontrolünde olarak hastalıkların erken tanısı ve tedavisi, kronik hastalıkların takibi sağlıklı yaşam için vazgeçilmezdir. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek ve sağlıklı yaş almak için geriatri polikliniğimiz size özel sorunları çözmeye yönelik hizmet vermektedir


Sağlılklı yaş almada fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden iyi durumda olmak önemlidir. Günümüzde sağlıklı yaş almayla ilgili politikalar ve programlar yaşam kalitesini ve genel sağlığı arttırmaya odaklanmaktadır. İleri yaşta hastalık belirti ve bulguları gençlere göre farklı olabilir. Örneğin ateşiniz olmaması infeksiyonunuz yoktur anlamına gelmez. Bazen genel durumda hafif de olsa bozulma, keyifsiz hissetme, beslenme ve iştahta azalma bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Yine pekçok hastalığın belirtileri erişkin ve genş hastaların belirti ve bulgularından farklı olabilir. Bu nedenle bu konuda deneyimli ve uzman bir hekimin takibi önemlidir.
Halsizlik, yorgunluk, iştahta azalma, çarpıntı, unutkanlık ve daha bir çok belirtiyi yaşa bağlamak ve normal kabul etmek doğru değildir. Tüm bu belirtiler hastalık bulgusu olarak kabul edilmeli ve mutlaka tetkik edilmelidir. Doktora ne kadar erken başvurursak erken tanı ve tedavi olasılığı artmakta,  ciddi hasar vermeden tedavi mümkün olmaktadır.


Yaşlı hastalarda beslenme bozukluğu (malnütrisyon)
Beslenme bozukluğu tüm dünyada önemli bir sağlık problemidir. Malnütrisyon aşırı beslenme veya protein-enerji malnütrisyonuna neden olan yetersiz beslenme şeklinde olabilir. Özellikle yaşlı grupta yetersiz beslenme hem toplumda yaşayan yaşlılarda hem de huzurevi, bakımevi ve hastanede yatanlarda  önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Beslenme bozukluğu olan yaşlı kişiler enfeksiyona yatkınlık, hastalıklara yakalanma ve ölüm açısından risk grubu oluşturur. 
Her 3 yaşlıdan ikisi günde bir öğünü atlamaktadır. Ayrıca yaşlanmayla beraber normal olarak ortaya çıkan mide boşalmasının uzaması, tat duyusundaki değişiklikler gibi faktörler malnütrisyona neden olamaktadır. Bu yaş grubunda kronik hastalıklar, diş ve çiğneme problemleri, çok fazla sayda ilaç kullanmak, demans, depresyon gibi hastalıklar, sosyoekonomik faktörler de malnütrisyona zemin hazırlayan durumlardır. Beslenme bozukluğu bazen ciddi hastalıkların ilk belirti ve bulgusu olabilmekte ve erken dönemde tanı konup altta yatan hastalık ciddi hasar başlamadan tedavi edilebilmektedir.


Kişi normal besleniyorum diye düşünse de günlük yediği besin alması gereken protein ve enerjiyi karşılamayabilir. Bu nedenle hekim ve diyetisyen kontrolünde beslenme bozukluğunun olup olmadığı bu yaş grubundaki herkeste taranmalıdır. Özellikle geriatrik yaş grubunda malnütriyon tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Malnütrisyon veya riski var olan kişilerde erken diyet düzenlemeleri ve gerekli girişimler yapılmalı; geri dönüşümsüz süreç başlamadan uygun önlemler alınmalıdır.

 

Geri Dön
KAPAT

Kullanım KoşullarıKullanım ve gizlilik koşulları Liv Hospital’e ait www.livhospital.com ve burada belirtilen Liv Hospital logosunu taşıyan, bu sayfada listelenen tüm mikro siteler için geçerlidir. Söz konusu Liv Hospital web sitelerini ziyaret ettiğinizde sitelerde yer alan kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini incelemelisiniz. Bu siteler haricindeki herhangi bir sitede Liv Hospital logosunu görmeniz bu güvenlik ve gizlilik kurallarının o sitede geçerli olduğu anlamını taşımaz.
livhospital.com.tr sitesinde yer alan tüm bilgiler ve yapılan yönlendirmelerdeki tüm linkler tamamen ziyaretçiye bilgi vermek amacıyla kullanıcıya sunulmuştur ve yayınlanan bilgilerde hiçbir şekilde ticari amaç gütmeksizin yayınlanmaktadır.


Yukarıda belirtilen ilgili sitelerde yayınlanan tüm bilgiler Liv Hospital'a aittir.
Bu web sitesinde bulunan bilgileri güncellemek, değiştirmek, çıkarmak veya düzenlemek gibi işlerin yapılması Liv Hospital’e ait olup, bu konudaki tüm haklara sahiptir.
Yukarıda belirtilen ilgili web sitesindeki bilgilerin güncellemesi sırasında sitede olabilecek muhtemel yanlışlık, eksiklik ya da değişiklikten dolayı Liv Hospital’i yükümlülük altına sokamaz.
Aynı zamanda yukarıda sözü geçen web sitesinde kullanılan bazı ifadeler ileriye yönelik olduğundan çeşitli risk ve belirsizlikler içermesi mümkündür.
Liv Hospital’e ait web sitesi ve ilgili mikro sitelerine erişimde bulunan kişi ya da kişiler Kullanım Koşulları'nın en son halini kabul etmiş olmakta ve ilgili web sitesindeki ziyaretçi, sitede bulunan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ile ilgili tüm sorumluluklara sahiptir.
İlgili sitelerde yer alan bilgiler hiçbir zaman hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz.
Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Anlatılan tüm tıbbi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.
www.livhospital.com sayfamızdaki tüm materyallerde sağlanan yasal haklar Liv Hospital tarafından veya materyalin orijinal yaratıcısı tarafından tutulur.
Burada belirtilenin dışında, hiçbir materyal kopya edilemez, dağıtılamaz, çeşitli alt lisansla değiştirilemez, ileride kullanılmak üzere saklanamaz ve ticari bir amaçla kullanılamaz ve kullandırılamaz.
Bu sitedeki herhangi bir materyalin herhangi bir imzasız kullanımı kopyalama yasaları, ticari yasalar, güvenlik ve tanıtım yasaları ve iletişim kanunları ve statülerini içerir.
Liv Hospital web sitesi ve mikro sitelere ulaşım serbest ve anonimdir.
Bu ilgili sitelerde yer alan herhangi bir bilgiyi, herhangi bir şekilde tahrif etmek; her türlü cezai hukuki takibata neden olacaktır.
Liv Hospital sponsorluk ettiği marka ya da markaları onayladığı anlaşılmamalıdır.
Liv Hospital, hiçbir şekilde web sitesinde ve yukarıda belirtilen ilgili mikro sitelerde yayınlanan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ve sorumluluk ziyaretçinin sorumluluğundadır ve oluşabilecek ya da oluşmuş zarar veya kayıplardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Aynı zamanda yukarıda bahsedilen ilgili web sitelerinde yer alan bilgiler hiçbir şekilde kullanıcıya bir taahhüt içermemektedir.
www.livhospital.com ve mikro sitelerde Online Hizmetler ve İletişim Formları dışında bulunan tüm bölümleri kişisel bilgilerinizi vermeden dilediğiniz sıklıkta ziyaret edebilir, gerekli açıklamaları okuyabilir, Hastaneler grubumuz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Online Hizmetler bölümlerimizi kullanabilmeniz için kişisel bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak doldurarak üyelik kaydı yapmanız gerekmektedir.livhospital.com sayfamıza üye olurken vermiş olduğunuz ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, telefon, cep telefonu, adres, şehir bilgileri hiçbir şekilde üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz.
Yukarıda belirtilen ilgili site ve mikro sitelerde yer alan İletişim Formları vasıtası ile paylaşmış olduğunuz iletişim (telefon ve e-posta) bilgileri Liv Hospital ve/veya yetkilendirdiği çözüm ortakları aracılığı ile istemiş olduğunuz bilginin size ulaştırılması için kullanılabilir.
Liv Hospital ait web siteleri sayfasında vermiş olduğunuz bilgiler ilgili bu sağlık kurumunun size daha kısa sürede ulaşmasını sağlamak ve sizleri bilgilendirmek amacıyla kullanılacaktır.
Kendinize ait ekranınızdan bilgilerinizi sadece siz güncelleyebilir veya silebilirsiniz.
www.livhospital.com sayfamıza üye olduktan sonra şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmemektedir.
Sitemizi her ziyaret ettiğinizde isimsiz olarak IP adresiniz kayıt altına alınmaktadır.
Site ile ilgili şikayet, öneri, bilgi içerikli taleplerinizi info@livhospital.com mail adresine iletebilirsiniz.
Liv Hospital internet sitesinde livhospital.com.tr 'den başka internet sitelerine de bağlantılar bulunabilir, medicalpark.com.tr sitemiz diğer sitelerin gizlilik ve güvenlik politikaları ile içeriklerinden sorumlu değildir.
Bu sitede bulunan bilgi veya ifadelerin (tasarımlar, resimler, logo, v.b. gibi) telif hakkı Liv Hospital’e aittir. Liv Hsopital’in izni olmaksızın hiçbir şekilde kullanılamaz.