Liv Hospital
Sağlık Profesyonelleri Üyelik
Liv Türkçe Liv Hospital
Liv Hospital English Liv Hospital Pусский Liv Hospital Arabic Liv HospitalChinese Liv HospitalRomanian Liv HospitalBulgarian Liv HospitalAzerbaijan Liv HospitalAlbanian Liv HospitalGeorgian Liv HospitalFrench
Liv Türkçe Liv Hospital
Liv Hospital English Liv Hospital Pусский Liv Hospital Arabic Liv HospitalChinese Liv HospitalRomanian Liv HospitalBulgarian Liv HospitalAzerbaijan Liv HospitalAlbanian Liv HospitalGeorgian Liv HospitalFrench
Liv

şifremi unuttum

ÜYE OL
Şifremi Unuttum
Liv

sağlık köşesi

Kanser Alarmı Veren 15 Belirti

03 Temmuz 2017

KANSER ALARMI VEREN 15 BELİRTİ

Ülkemizde her yıl binlerce yeni kanser tanısı konuluyor ve bu oran her yıl giderek artıyor.Kanserde vücudun verdiği sinyalleri önemsemek ise erken teşhis ve tedavi açısından büyük önem taşıyor. Peki kanserin belirtilerini biliyor muyuz? Liv Hospital Kanser Merkezi bilgilendiriyor 

1.Ciltteki değişiklikler Derinizde yeni bir nokta fark ederseniz ya da “ben”iniz şekil değiştirir, boyutlarında bir değişiklik olursa bu cilt kanserinin habercisi olabilir. Vücudunuzda diğerlerinden farklı bir leke oluşursa hemen kontrol ettirmelisiniz. Gerekirse biyopsi ile şüpheli olan lekeleri alınarak test yapılar.

2.Hırıltılı öksürük Hırıltı öksürük genellikle geniz akıntısı astım, reflü veya bir enfeksiyona nedeniyle olur. Kanlı öksürüğünüz varsa ve özellikle sigara içicisiyseniz doktora görünmeniz gerekir. Ciğerinizdeki mukoza test edilerek üst batın ultrasonu çekilip akciğer kanseri kontrolünüzün yapılması gerekir. 

3.Memedeki değişiklikler Memede olan tüm değişiklikler kanser değildir. Doktora gidip meme muayenesi yaptırmak çok önemlidir. Memenizde elinize gelen bir yumru, meme ucu değişikliği ve şekil bozukluğu, sertlik, kırmızılık ya da ağrı varsa mutlaka doktora gidin. Mamografi ve MR1, gerekli görülürse biyopsi yapılacaktır. 

4.Şişkinlik Çok yemek yemiş olabilirsiniz. Stresten veya yaptığınız diyetten dolayı şişkinlik hissedebilirsiniz. Fakaat şişkinlik artıyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız, kilo veriyor ve arka tarafınızda acı hissediyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Şişkinliğinizin nedeni yumurtalık kanseri olabilir. Doktoronuz pelvik testi yaparak nedeni öğrenecektir.

5.İdrar yaparken problemler Birçok erkek ileri yaşla birlikte idrarını yaparken üriner sıkıntılar yaşar. Bu genelde prostat kanserinin belirtisidir. İhmal etmeyin ve mutlaka doktora gidin.

6.Şişmiş lenf düğümleri Boynunuzda, koltukaltınızda ve vücudunda diğer yerlerinde minik yumrular varsa ve onlar, şiştiği zaman genellikle boğaz enfeksiyonu ve soğuk algınlığı ile mücadele ediyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Bunlar lenf kanseri belirtileri olabilir.

7.Tuvalette kan görmek Eğer her tuvalete gittiğinizde kan görüyorsanız mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Kanlı dışkı şişmiş iltihaplı damarlardan gelen hemoridinizden kaynaklanıyor olabilir ya da kolon kanseri belirtisi olabilir.

8.Testislerde değişiklik Testislerinizde şişme veya yumru hissediyorsanız doktora görünmelisiniz. Yumrulardaki acı,  büyüme veya alt karında ağrı testis kanseri belirtisi olabilir. Doktorunuz ultrason ile değerlendirip tümör olup olmadığını söyleyecektir.

9.Yutma bozukluğu Soğuk algınlığı ve reflü bazı yutma sıkıntılarına neden olabilir. Ancak şikayetleriniz tedaviye rağmen düzelmiyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Yutma bozukluğu gırtlak kanseri belirtisi olabilir.

10.Normal olmayan vajinal kanama Regl dışında olan kanamaların fibrokist, doğum sonrası sıkıntılar gibi birçok nedeni olabilir. Eğer ilişki sonrası ve regl dışında kanamalarınız oluyorsa bu rahim, rahim ağzı  veya vajina kanseri belirtisi olabilir.

11.Ağız sorunları Ağızda çıkan küçük yaralar veya ağız kokusu her zaman ciddi bir soruna işaret etmez. Ama ağızda iyileşmeyen kırmızı veya beyaz lekeler var ise, yanaklarınızda yumrular ve çenenizde ağrılar oluyorsa ve sigara içiyorsanız bu belirtileri önemsemelisiniz. Bunlar ağız kanseri belirtileri olabilir. 

12.Kilo kaybı Diyet yapıp egzersiz yapıyorsanız kilo kaybınızda sıkıntı yok.  Stresten veya tiroid problemleri de kilo kaybı yapabilir. Ama hiçbir çaba harcamadan aniden fazla kilo kaybetmek pankreas, bağırsak, yemek borusu veya akciğer kanseri belirtisi olabilir. 

13.Geçmeyen ateş Ateş genellikle kötü bir şey değildir. Genelde vücudun bir enfeksiyonla savaştığını gösterir. Bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Ama geçmeyen ateş önemsenmelidir, kan veya lenf kanseri belirtisi olabilir.

14.Mide yanması veya sindirim bozukluğu Genelde stresten ve yeme alışkanlıklarımızdan dolayı mide ekşimesi yaşadığımız zamanlar olur.  Ama hazımsızlığınız ve mide yanmalarınız geçmiyorsa dikkatli olmak gerekir. Mide kanseri belirtisi olabilir.

15.Yorgunluk Birçok şey size yorgunluk verebilir ve genellikle önemsizdir. Fakat yorgunluk lösemi gibi bazı kanserlerin erken belirtisidir. Bazı kolon ve mide kanserlerinde fark edilemeyen kan kaybı olabilir ve bu oldukça yorgun hissettirir. Dinlenmenize rağmen yorgunluğunuz geçmiyorsa doktora başvurmalısınız. 

 

Geri Dön
KAPAT

Kullanım KoşullarıKullanım ve gizlilik koşulları Liv Hospital’e ait www.livhospital.com ve burada belirtilen Liv Hospital logosunu taşıyan, bu sayfada listelenen tüm mikro siteler için geçerlidir. Söz konusu Liv Hospital web sitelerini ziyaret ettiğinizde sitelerde yer alan kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini incelemelisiniz. Bu siteler haricindeki herhangi bir sitede Liv Hospital logosunu görmeniz bu güvenlik ve gizlilik kurallarının o sitede geçerli olduğu anlamını taşımaz.
livhospital.com.tr sitesinde yer alan tüm bilgiler ve yapılan yönlendirmelerdeki tüm linkler tamamen ziyaretçiye bilgi vermek amacıyla kullanıcıya sunulmuştur ve yayınlanan bilgilerde hiçbir şekilde ticari amaç gütmeksizin yayınlanmaktadır.


Yukarıda belirtilen ilgili sitelerde yayınlanan tüm bilgiler Liv Hospital'a aittir.
Bu web sitesinde bulunan bilgileri güncellemek, değiştirmek, çıkarmak veya düzenlemek gibi işlerin yapılması Liv Hospital’e ait olup, bu konudaki tüm haklara sahiptir.
Yukarıda belirtilen ilgili web sitesindeki bilgilerin güncellemesi sırasında sitede olabilecek muhtemel yanlışlık, eksiklik ya da değişiklikten dolayı Liv Hospital’i yükümlülük altına sokamaz.
Aynı zamanda yukarıda sözü geçen web sitesinde kullanılan bazı ifadeler ileriye yönelik olduğundan çeşitli risk ve belirsizlikler içermesi mümkündür.
Liv Hospital’e ait web sitesi ve ilgili mikro sitelerine erişimde bulunan kişi ya da kişiler Kullanım Koşulları'nın en son halini kabul etmiş olmakta ve ilgili web sitesindeki ziyaretçi, sitede bulunan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ile ilgili tüm sorumluluklara sahiptir.
İlgili sitelerde yer alan bilgiler hiçbir zaman hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz.
Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Anlatılan tüm tıbbi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.
www.livhospital.com sayfamızdaki tüm materyallerde sağlanan yasal haklar Liv Hospital tarafından veya materyalin orijinal yaratıcısı tarafından tutulur.
Burada belirtilenin dışında, hiçbir materyal kopya edilemez, dağıtılamaz, çeşitli alt lisansla değiştirilemez, ileride kullanılmak üzere saklanamaz ve ticari bir amaçla kullanılamaz ve kullandırılamaz.
Bu sitedeki herhangi bir materyalin herhangi bir imzasız kullanımı kopyalama yasaları, ticari yasalar, güvenlik ve tanıtım yasaları ve iletişim kanunları ve statülerini içerir.
Liv Hospital web sitesi ve mikro sitelere ulaşım serbest ve anonimdir.
Bu ilgili sitelerde yer alan herhangi bir bilgiyi, herhangi bir şekilde tahrif etmek; her türlü cezai hukuki takibata neden olacaktır.
Liv Hospital sponsorluk ettiği marka ya da markaları onayladığı anlaşılmamalıdır.
Liv Hospital, hiçbir şekilde web sitesinde ve yukarıda belirtilen ilgili mikro sitelerde yayınlanan bilgiler doğrultusunda her türlü karar ve sorumluluk ziyaretçinin sorumluluğundadır ve oluşabilecek ya da oluşmuş zarar veya kayıplardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Aynı zamanda yukarıda bahsedilen ilgili web sitelerinde yer alan bilgiler hiçbir şekilde kullanıcıya bir taahhüt içermemektedir.
www.livhospital.com ve mikro sitelerde Online Hizmetler ve İletişim Formları dışında bulunan tüm bölümleri kişisel bilgilerinizi vermeden dilediğiniz sıklıkta ziyaret edebilir, gerekli açıklamaları okuyabilir, Hastaneler grubumuz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Online Hizmetler bölümlerimizi kullanabilmeniz için kişisel bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak doldurarak üyelik kaydı yapmanız gerekmektedir.livhospital.com sayfamıza üye olurken vermiş olduğunuz ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, telefon, cep telefonu, adres, şehir bilgileri hiçbir şekilde üçüncü şahıslar ile paylaşılmaz.
Yukarıda belirtilen ilgili site ve mikro sitelerde yer alan İletişim Formları vasıtası ile paylaşmış olduğunuz iletişim (telefon ve e-posta) bilgileri Liv Hospital ve/veya yetkilendirdiği çözüm ortakları aracılığı ile istemiş olduğunuz bilginin size ulaştırılması için kullanılabilir.
Liv Hospital ait web siteleri sayfasında vermiş olduğunuz bilgiler ilgili bu sağlık kurumunun size daha kısa sürede ulaşmasını sağlamak ve sizleri bilgilendirmek amacıyla kullanılacaktır.
Kendinize ait ekranınızdan bilgilerinizi sadece siz güncelleyebilir veya silebilirsiniz.
www.livhospital.com sayfamıza üye olduktan sonra şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmemektedir.
Sitemizi her ziyaret ettiğinizde isimsiz olarak IP adresiniz kayıt altına alınmaktadır.
Site ile ilgili şikayet, öneri, bilgi içerikli taleplerinizi info@livhospital.com mail adresine iletebilirsiniz.
Liv Hospital internet sitesinde livhospital.com.tr 'den başka internet sitelerine de bağlantılar bulunabilir, medicalpark.com.tr sitemiz diğer sitelerin gizlilik ve güvenlik politikaları ile içeriklerinden sorumlu değildir.
Bu sitede bulunan bilgi veya ifadelerin (tasarımlar, resimler, logo, v.b. gibi) telif hakkı Liv Hospital’e aittir. Liv Hsopital’in izni olmaksızın hiçbir şekilde kullanılamaz.