Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum
bölüm tanıtımı

periferik damar cerrahisi bölümü

Bacaklara veya kollara giden atar damarlarda meydana gelen tıkanma sonucu ortaya çıkan Periferik Arter Hastalığı, tıoplumda sık görülen bir tablodur. Yaş arttıkça görülme oranı artan bu hastalık, tedavi edilmediğinde uzuv kaybına yol açabilir. Tanısı fizik muayene ile konabilir. İleri tetkikler için Liv Hospital tüm teknolojik imkanları sunmaktadır.

varis tedavi ünitesi

Günümüzde özellikle kadınların en sık problemlerinden biri olan bacaklardaki varisler, estetik kaygılar veya bacaklarda yarattığı ağrı ve şişlik nedeniyle tedavi edilebilen bir rahatsızlık. Varis tedavisi için kullanılan pek çok yöntem var. Açık cerrahi, lazer veya radyofrekans ablasyon ile girişim ve köpük tedavisi kullanılan tedavilerin başında geliyor. Liv Hospital bu yöntemlerin tümünü kullanarak hastalarına hizmet veriyor.

Varisi olan hastalarda sık görülen şikayetler arasında akşam saatlerine doğru artan bacaklarda ağrı, şişlik, kaşıntı, ağırlık hissi, ayak tabanlarında yanma ve gece artan kramplar yer almaktadır. Bu şikayetler kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve hayat kalitesini bozar. İş performansını düşürür. Özellikle kadınlarda kozmetik endişelerle kıyafet seçiminde etkili olur. Varisi olan kadınlar pantolon giyerek veya kozmetik ürünlerle bacaklarını kapatmaya çalışır.

Tanı

Tanı fizik muayene ile konulur. Renkli doppler ultrasonografi bu muayenenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu test hastaya yük getirmeyen, ağrı vermeyen bir görüntüleme yöntemidir.

Tedavi Yöntemleri

Bacak damarlarında belirginleşme olan kişilerin beşte birinde damarda kaçak olabilir. Bu kaçak, damarların içindeki kapakçıkların yetersizliği sonucu oluşur. Bu kaçağı ortadan kaldırmanın yolları farklı olabilir.

Açık ameliyatı: Kasık ve diz altından ufak bir kesiyle damarın iki ucu bulunur. İçinden bir tel geçirilir ve tel çekilir. Böylece damar kopartılarak uzaklaştırılmış olur.

Lazer tedavisi: Kaçak olan damarın içine ultrason eşliğinde lazer katateri yerleştirilir. Damar lazer enerjisiyle yakılır.

Radyofrekans ablasyon: Kaçak olan damarın içine bu kez radyofrekans katateri yerleştirilir. Damar radyofrekans enerjisiyle kapatılır.

Bacakta beliren damarlar için en sık uygulanan yöntemler:

Skleroterapi (İğne tedavisi): Sıvı veya köpük şeklinde olabilir. Damar içine enjekte edilen madde, damarın iç duvarını yakar ve damarın kapanmasını sağlar. Böylece beliren damarlar ortadan kaldırılır.Skleroterapi sonrası ilk günlerde yüksek basınçlı çoraplarla veya bandajlarla hasta eve gönderilir. Sonrasında çorap kullanımının en az üç hafta olması işlemin başarı şansını arttırır. Doppler ultrasonografide damarlarda geri kaçış tespit edilirse hasta ile hekim konuyu ayrıntısı ile tartışmalı ve girişimin getirisi-götürüsü, riskleri ve hastanın beklentileri konusunda ayrıntılı konuşmalıdır. Girişim yapılmayan hastalar her gün düzenli varis çorabı giymelidir.

Lazer tedavisi: Dışarıdan lazer uygulamasıyla bacaklarda beliren damarlar ortadan kaldırılır.

 

köpükle varis tedavisi nasıl yapılır?

Sıvı veya köpük şeklinde olan skleroterapi yöntemi toplardamar duvarında hasar yaratma potansiyeli olan kimyasal maddenin ince bir iğne yardımı ile sıvı veya son yıllarda olduğu gibi köpük şeklinde verilmesi şeklinde gerçekleştiriliyor.

Varis tedavisi sırasında nelere dikkat etmek gerekir?

Hastanın öncelikle dikkat etmesi gereken şey uyumdur. Hasta uyumu tedavideki başarıyı artırır. Girişim sonrası bandaj veya varis çorabını düzenli olarak kullanmak başarı şansını artırır. Örneğin hasta iğne tedavisinden sonra varis çorabını düzenli olarak giymiyorsa yüksek olasılıkla varisi tekrar edecektir. Skleroterapi olarak tanımlanan iğne tedavisi sonrası en azından hastane etrafında 30 dakika yürümek de öneriler arasındadır. Bu girişim sonrası şikayeti olan hastanın hemen doktoruna bilgi vermesi gerekir. Tedavi sonrasında da kişi genel tedbirlere uyumunu sürdürmelidir. Bunlar arasında uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermek, eğer bundan kaçış yoksa varis çorabı kullanmak, hareketli bir yaşamı tercih etmek, kilo almamak gibi tedbirler sayılabilmektedir.

Skleroterapi yöntemi nedir?

. Skleroterapi sıvı şeklinde veya köpük şeklinde olabilir. Skleroterapi sonrası ilk günlerde yüksek basınçlı çoraplarla veya bandajlarla hasta eve gönderilir. Sonrasında çorap kullanımının en az üç hafta olması işlemin başarı şansını arttırır. Doppler ultrasonografide damarlarda geri kaçış tespit edilirse hasta ile hekim konuyu ayrıntısı ile tartışmalı ve girişimin getirisi-götürüsü, riskleri ve hastanın beklentileri konusunda ayrıntılı konuşmalıdır. Girişim yapılmayan hastalar her gün düzenli varis çorabı giymelidir.

Skleroterapi ne zaman tercih ediliyor?

Skleroterapide damar içine enjekte edilen madde, damarın iç duvarını yakar ve damarın kapanmasını sağlar. Bu işlemde damarı kapatma oranı diğerleri ile karşılaştırıldığında biraz daha düşüktür. Diğerlerinin sağladığı oranı yakalamak amacı ile ek seanslar gereklidir. Son yıllarda çıkan bir diğer yöntemde ise skleroterapiye ek olarak damar içine yine ultrason eşliğinde bir katater yerleştirilir ve damar içi parçalandıktan sonra ilaç verilir. 

 

Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top