Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum
bölüm tanıtımı

Proktoloji bölümümüzde bağırsak ve anal bölge sağlığına özelleşmiş hekimlerimiz en yeni tanı ve tedavi yöntemleriyle hizmet vermektedir. Medikal tedavi seçenekleri ve klasik ameliyatların yanı sıra lazerle hemoroid/anal fistül tedavisi, anal çatlakta botoks uygulaması ve kıl dönmesinde ameliyatsız tedavi seçenekleri uygun hastalarda başarılı sonuçlarla uygulanmaktadır. Hangi tedaviden yarar göreceğinizi öğrenmek için lütfen proktoloji polikliniğimize başvurun. 

Hemoroid (Basur)

Bağırsağın son kısmı ve anüsteki genişlemiş toplardamarlar hemoroidleri oluşturmaktadır. Obezite, gebelik, uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak ve karın içi basıncı artıran faktörler (kabızlık, ıkınmak, tuvalette uzun süre kalmak, kronik öksürük vb.) hemoroid oluşumunu kolaylaştıran etkenler arasında sayılabilir. En sık yakınmalar kanama, tuvaletten sonra temizlenememe, kaşıntı ve ağrıdır. Hastalığın evresi ve neden olduğu yakınmalara göre çeşitli tedavi seçenekleri vardır. 
Medikal tedavi: Erken (1 ve 2.) evre hemoroidal hastalıkta yakınmaları gidermeye ve hastalığın ilerlemesini önlemeye yönelik ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerini kapsamaktadır. 

Cerrahi tedavi: Medikal tedaviyle gerilemeyen yakınmalar olması ve ileri (3 ve 4.) evre hemoroidlerde cerrahi tedavi gerekebilir. Cerrahi tedavide klasik ameliyat yöntemlerinin yanı sıra lazer tedavisi de bölümümüzde uygulanmaktadır. 

Anal fissür(Çatlak)

Anal fissür anüs girişinden içeri doğru uzanan çatlaktır. En sık yakınma ağrılı dışkılama ve kanamadır. Hastalığın nedeni anüs çevresinde tuvalet kontrolünü sağlayan kaslardaki spazmdır. Çatlak nedeniyle oluşan ağrı dışkılamaktan kaçınmayı ve bağırsak alışkanlığının değişmesini de beraberinde getirir. Kas spazmı medikal ya da cerrahi yollarla çözülmezse giderek derinleşecek ve kabızlığın da artmasına neden olacaktır. Hastanın yaşı, tuvalet alışkanlıkları ve çatlağın yapısına göre ilaç tedavisi, ameliyat ya da botoks uygulaması tercih edilebilir. Proktoloji birimimizde uygun hastalarda botoks uygulaması yapılmaktadır. 

Anal fistül

Anüs cildi ve bağırsak arasında oluşan kronik iltihaplı yollarla karakterize bir hastalıktır. Akıntı, ağrı ve apseleşmeye neden olabilen bu yollar anüs çevresindeki tuvalet kontrolünü sağlayan kaslarla ilişkili olabilir. Bu durumda fistülün tamamen çıkarılması tuvalet kontrolünün azalmasına/kaybına neden olabilir. Fistülün yerleşimi ve kaslarla ilişkisine göre çok sayıda cerrahi ve cerrahi dışı seçenek uygulanabilir. Proktoloji birimimizde LİFT ameliyatı ve lazerle fistül kapatılması uygulanabilmektedir. ,

Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi)

Pilonidal sinüs kalçaların arasındaki olukta çıkan ya da bu bölgeye başka bölgelerden taşınan kılların cilt altına ilerlemesiyle yarattığı yabancı cisim reaksiyonuna bağlı gelişen kronik iltihabi bir hastalıktır. Geçmişte doğumsal bir hastalık olduğu düşünülen kıl dönmesinin günümüzde edinsel olduğu bilinmektedir. Pilonidal sinüs hastalığı için tanımlanan risk faktörleri arasında vücudun kıllı olması ve günlük dökülen kıl miktarının fazla olması, kalça arası oluğun dar ve derin olması, derinin uzun süre nemli kalması, uzun süre oturmaya bağlı bölgesel travma ve obezite vardır. Hastalık basit bir kist ya da birkaç küçük delikten şeklinde kalabileceği gibi apse ve kronik akıntılı sinüsler şeklinde karşımıza çıkabilir. Tedavi edilmeyen ilerlemiş olgularda iltihap derinleşerek kalçalara, bele, anüse ve kemik dokuya uzanan yollar oluşturabilir. 

Tedavide henüz üzerinde görüş birliğine varılmış bir yöntem yoktur. Bazı hastalarda yalnızca kılların çıkarılması ya da fenol uygulaması yeterli olabileceği gibi ilerlemiş hastalıkta ameliyat ve fleple onarım teknikleri gerekli olabilir. Proktoloji bölümümüzde ameliyatsız tedavi seçenekleri de uygulanmaktadır. Hastalık ilerledikçe tedavi seçenekleri de karmaşık hale gelmektedir. Erken tanı ve tedavi için proktoloji bölümümüzden yardım alabilirsiniz.

 

Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top