Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum
bölüm tanıtımı

Ayak Sağlığı

Doğduğumuz andan itibaren tüm hayatımız ayaklarımız üzerinde geçer. Günün tüm yorgunluğu ve yıpranmışlığı en çok ayaklarımızı etkiler. Tüm bunlara rağmen yine de bilinçsizce davranır ve ayak sağlığımızı ihmal ederiz. Gün geçtikçe ayak sağlığının önemi artıyor olsa da ülkemizde henüz “podoloji” ve “ayak sağlığı” bilinci tam olarak yerleşmemiştir. Oysa çok ciddi hastalıkların ilk habercisi ayaklar olabilir. Özellikle şeker hastaları, kalp ve damar hastalıkları olanların ayak bakımları son derece önemlidir.
Kan şeker değerleri normalden yüksek olan diyabet hastalarında sağlıklı kişilere oranla; deri, mantar enfeksiyonları veya apseye daha sık rastlanır. Ayak bölgesinde his kaybı olması durumunda hastalar ayaklarındaki yanık, kesik veya çürüklerin ya da enfeksiyonların neden olabileceği ağrıyı hissedemezler. Tüm bu nedenlerden dolayı ayak bakım ve sağlığı ile ilgili bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Ülkemizde 3 milyon 200 bin ( gizli şeker hastaları ile toplam 5 milyon ) civarında diyabetli hasta olduğu düşünülürse ayak sağlığı için ayakların bir podolog tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekir.


Podoloji nedir?

Podoloji, podiatrinin bir alt dalı olup yalnızca ayak sağlığıyla ilgilenen bir branştır. Ayakta oluşabilen bütün rahatsızlıklarla ilgili tespitte bulunup onarıcı bilgi ve tedavi yöntemleri sunar. Örneğin, ayakkabı seçiminden dolayı biyomekanik sorunları olan futbolcuların karşılaştıkları ayak sorunları podoloji alanına girer.
Ülkemizde ayak sağlığına verilen önem ve bu tür rahatsızlıkları olanların destek alabilecekleri eğitimli uzmanlara gereksinim artıyor.

Ayak sağlığı neden önemlidir?

Bebeklerin en az %95’i sağlıklı ayaklarla doğarken, erişkinlerin sadece %40’ında herhangi bir sorun olmuyor. Hareketsizlik, aşırı kilo, eksik ya da yanlış uygulamalar, uygun olmayan ayakkabı seçimleri ve bazı kronik hastalıklar ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyerek zamanla problemli hale gelmesine neden olabilir. Sağlıklı bir ayakta, ayak bileğinden başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların, eklem ve bağların oluşturduğu karmaşık yapının uyumn içinde sonsuzca çalışması gerekir. Ancak zamanla ayaklarda oluşabilecek düzensizlikler sonucu dizlerde ve hatta tüm omurga sisteminde ağrıların meydana geldiği bilinen bir gerçektir. Diyabet gibi sistematik hastalıklar nedeniyle çok ciddi damar ve sinir bozuklukları gelişebilir. Bu bozuklukların bir sonucu da aşırı basınç altında kalan ayaklarda ortaya çıkan yaralardır. Daralan ve yapısı bozulan damarlar yeterli miktarda oksijen taşıyamadıkları için yaraların iyileşmesi de gitgide daha zor bir hal alır.

Neden podiatri?

Podiatrik tedavi hizmetleri her yaştan ve her meslekten insan için büyük önem taşıyor. Özellikle diyabetliler, kan dolaşım bozukluğu olanlar, artrit hastaları,basma bozukluğu olanlar (düz taban-yüksek taban, içe basan-dışa basan ) ve sporcular için asla ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır. Yurt dışında birçok profesyonel spor kulüp, bünyesinde tam zamanlı olarak hizmet veren podiatrist bulundurur. Ülkemizde ise ayak sorunu olan hastalar çoğu zaman nereye başvuracağını bilemez ve sonucunda da istenmeyen sağlık problemleri ile karşı karşıya kalır. 
Ayak bakımı, sadece ayaklarda problem ( siğil, mantar, batık, nasır, vb. ) olduğunda değil, 4 haftalık düzenli aralıklarla bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bu sayede tırnak arasında, gözeneklerin birikmesi sonucunda oluşabilecek daha büyük rahatsızlıkların önüne geçilebilir. 

Liv Hospital’da profesyonellik ve hijyen koşulları ön planda tutularak özel eğitimli ekip ile nasır, batık tırnak, kalınlaşmış ( gryphotic ) tırnak, deforme ve mantar tırnak, siğil, deformasyon, keratinizasyon ve çatlak gibi pek çok podolojik problem hiçbir cerrahi müdahale ve ilaç kullanılmadan, kişinin günlük aktivitesi etkilenmeden tedavi edilir. 

Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top