Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum
bölüm tanıtımı

 

Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde jinekolojik kanserler robotik cerrahi yolu ile başarılı bir şekilde tedavi ediliyor.

Rahim ağzı kanseri, önlenebilir veya korunulabilir bir hastalıktır. Bu amaçla Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde HPV aşılaması, pap smear taraması ve kanser geliştiğinde en uygun tedavi üstün başarıyla uygulanmaktadır. Rahim içi zarı ve yumurtalık kanserlerinde uluslararası en iyi sonuçları olan merkezlerle yarışır, başarılı cerrahiler uygulanmaktadır.

Liv Hospital’da kadın hastalıkları tedavisinde günümüzün son teknolojisi olan robotik ve laparoskopik cerrahiler kullanılmaktadır. Robotik cerrahinin en etkin ve yaygın kullanımı jinekolojik onkoloji alanındadır. Rahim ağzı ve rahim içi zarı kanseri ameliyatlarında başarıyla uygulanmaktadır.

Liv Hospital’da kanser tanısı konulan bir hastanın tedavi yöntemine tek bir hekim değil, farklı tıbbi birimlerden oluşan “Tümör Konseyi” karar veriyor. Bu konseyden çıkan karara göre hastaya cerrahi müdahale ya da kemoterapi ve radyoterapi uygulanıyor.

Tek Delikten ve İzsiz Jinekolojik Ameliyatlar

Tek delikten veya porttan robotik cerrahi, jinekolojide ameliyatın sadece göbek deliği kullanılarak yapılmasını neredeyse izsiz bir şekilde sağlar. Göbek deliğinden karına girildiği için kullanılan port yeri göbek içinde kalır; böylece karında ayrıca bir kesi yeri olmaz. Bu sebeple mükemmel bir kozmetik sonuç elde edilir. 

Bu ameliyatta göbek deliği içine tek port denilen bir aparat yerleştirilir. Bu portun özelliği içinden bir kamera ve iki ayrı enstrüman geçmesine izin veren bir sistem olmasıdır. Kullanılan tüm kollar robota bağlanır ve hepsi cerrah tarafından kontrol edilerek ameliyat başarı ile gerçekleştirilir. 

Tek port robotik cerrahi karnın herhangi bir yeri kullanılarak yapılabilmekle beraber göbekten yapıldığında kozmetik olarak en iyi sonuç elde edilir. Bu nedenle myomlar gibi iyi huylu rahmin alınmasını gerektirebilecek hastalıklarda, yumurtalık ve tüp problemlerinde, erken evre bazı jinekolojik kanserlerde kullanılabilir.

Belirli bir tecrübe gerektiren tek delik robotik cerrahide jinekolojik operasyonlar geleceğin cerrahi operasyonları olup gerçek anlamda “minimal invazif” işlemlerdir. Çünkü operasyonda 3-4 delik yerine tek delik kullanılmaktadır. Bu tekniğin gelişimi ile yakın gelecekte birçok ameliyat bu şekilde yapılabilecektir. 

Tedavi Edilen Hastalıklar

Rahim Ağzı Kanseri

Ülkemizde de en sık görülen ilk on kanser arasında olup, yılda 1300-1500 arası yeni vaka teşhis edildiği düşünülmektedir. Ancak olguların %60’ı tedaviye cevap vermeyerek ileri evrede tanı almaktadır. Mevcut sosyokültürel değişiklikler ile beraber rahim ağzı kanseri yükünün her geçen gün artacağı ve ülkemiz için gelecek yıllarda çok daha büyük bir tehdit oluşturacağı düşünülmektedir. Rahim ağzı kanserinde pap smear ile tarama sonucu binlerce kadının rahim ağzı kanseri erken evrelerde, henüz kanserleşme gerçekleşmeden saptanır ve kadınların kansere bağlı olarak hayatlarını kaybetmeleri önlenir.

Yumurtalık (Over) Kanseri

Yumurtalık kanserleri de kadınlarda en sık görülen ilk on kanser arasında yer almaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de olguların en az dörtte üçü ileri evrelerde teşhis edilmekte ve ne yazık ki bu evrelerde de bu kanserler en az yüzde 80 ölümcül seyretmektedir. Yumurtalık kanserli hastaların ilk cerrahide gözle görülür tümör bırakılmaması “Altın standart”tır. Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde gözle görülür tümör kalmayacak şekilde başarılı ameliyat yapılma oranı yüzde 93’tür. Bu oran Avrupa’nın bazı merkezlerinde yüzde 60, Kanada’da yüzde 11’dir. Yumurtalık kanserinin olası erken teşhisi için ne yazık ki yurt genelinde kanser tümör belirteçleri de yaygın bir şekilde ve bilinçsizce kullanılmaktadır. Yumurtalık kanserinin taramasında henüz bilinen etkin bir yöntem yoktur.

Endometrium (Rahim İçi Zarı) Kanseri

Kadın üreme yolu kanserleri arasında önemli bir diğer kanser de endometrium kanseridir, yani rahim içi zarı kanserleridir. Batılı ülkelerde kadınlarda en sık görülen kadın üreme yolu kanseri endometriyal kanserler olup, ülkemizde de en sık görülen ilk 10 kanser arasındadır. Genellikle de eşlik eden meme, yumurtalık ya da kolon kanserleri de olabilir. Tarama programı olmasa da kanama şikayetinin olması nedeniyle vakaların çoğu erken evrede teşhis edilir. Bu nedenle menopoz sonrası vajinal kanamalarda endometrium kanseri hatırda tutulmalı, tetkik edilmelidir.

Diğer Kadın Üreme Sistemi Kanserleri

Kadın dış üreme sistemi (vulva ve vajen) kanserleri ile özel kadın üreme sistemi kanser türleri Liv Hospital Jinekolojik Onkoloji Kliniği’nde uluslararası standartlara göre tedavi edilmektedir.

Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top