Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum
bölüm tanıtımı

Diyabet, erişkin toplumda yaygın bir hastalıktır. Kan şekerinin yükselmesine bağlı rahatsızlıklara ek olarak kalp-damar sistemi, göz, böbrek, sinir sistemi gibi birçok organda hasarlara, ayak yaralarına neden olabilir. Hastalığın tedavisinde kişinin beslenme, egzersiz ve ilaç tedavisi süreçlerinin birlikte yürütülmesi gerekmektedir.

Diyabetlinin bu süreçlerin üstesinden gelebilmesi için hem farklı bölümlerden hekimler ve sağlık çalışanlarının işbirliği ile izlenmesi, hem de hastalığı hakkında yeterince bilgi sahibi olması gerekir. Liv Hospital Diyabet polikliniğinin hedefi hastalara bu konularda yardımcı olmaktır.

Liv Hospital diyabet polikliniği ekibi; konusunda deneyimli diyabet hemşiresi, diyetisyen, iç hastalıkları uzmanları ve endokrinologdan oluşmaktadır. Poliklinikte “Diyabet Okulu” ile grup eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra bireysel eğitimler de verilmektedir. Polikliniğimizde insülin pompası, sürekli kan glukoz monitörizasyonu (CGMS) gibi teknolojik tedavi ve takip sistemleri de uygulanmaktadır.

Eşlik eden sağlık sorunları nedeni ile diyabet hastalarının izleminde sıklıkla başka uzmanlık alanlarındaki hekimlere de başvurulması gerekmektedir. Liv Hospital ekibinde yer alan kardiyoloji, nefroloji, göz hastalıkları, algoloji (ağrı), nöroloji alanlarında deneyimli hekimlerle iş birliği içinde çalışılmaktadır. Endokrinoloji, ortopedi, periferik damar cerrahisi, plastik cerrahi, enfeksiyon hastalıkları ve rejeneratif tıp (kök hücre tedavisi) uzmanlarından oluşan diyabetik ayak ve yara bakım konseyi hastanemizin ayrıcalığıdır.

“Liv Hospital Diyabet Polikliniği” diyabetli hastanın ihtiyaç duyduğu tüm tetkik ve tedavilerin aynı çatı altında yapılabildiği bir merkez olarak hizmet vermektedir.

 

                  

                              

diyabet okulu

Diyabet eğitimine neden ihtiyaç var?

Diyabet kişinin günlük yaşamını önemli derecede etkileyen bir sağlık problemidir.

Tedavide başarıya ulaşabilmek için;

 • Diyabetli kişinin tedaviyi yapan ekibin bir üyesi olarak kabul edilmesi ve sorumluluk alması gerekir.
 • Diyabetli kişi gerektiğinde kendi başına hastalığı yönetmek üzere karar alabilmelidir.

Bütün bunların gerçekleşebilmesi, hasta eğitimi ile mümkündür.

Diyabet eğitimi

 • Kişinin hastalığa adaptasyonunu, kabullenmesini, iyilik halini, yaşam kalitesini iyileştirmeli,
 • Planlı olmalı, bireysel ihtiyaçları karşılamalı,
 • Diyabeti etkileyebilecek risk faktörlerini değiştirmek-düzeltmek için diyabetliyi teşvik etmeli,
 • Kişinin fiziksel, psikososyal, dini, kültürel, sosyoekonomik ihtiyaçlarını dikkate almalı,
 • Farklı disiplinlerden sağlık profesyonellerinin işbirliği ile sürdürülmeli
 • Hastanın edindiği bilgiyi kullanarak hastalığı yönetmede farklı seçenekleri aklına getirmeyi ve kendisi için en uygun olanı seçmeyi sağlamalı,
 • Yaşam boyu değişimleri çözmede hastaya yardımcı olacak şekilde, devamlılık göstermeli,
 • Aile ve arkadaşları da içermelidir.

Eğitimciler

 • Yeterli bilgi ve birikime sahip olmalı,
 • Diyabetli kişinin seçimlerine ve isteklerine anlayış göstermeli, çözüm üretmeye çalışmalıdır.

Liv Hospital diyabet ekibi nasıl bir eğitim uyguluyor?

Liv Hospital’da insülin kullanımı, kan şekeri ölçümü, ayak bakımı gibi durumlarla ilgili olarak bireysel eğitimler diyabet hemşiresi tarafından veriliyor.  Diyet eğitimi ise diyetisyenler tarafından bireysel olarak planlanıyor.

Poliklinik takibindeki diyabetlilerin bireysel eğitimi dışında, Liv Hospital Diyabet Ekibi tarafından Diyabet Atölyesi adı altında grup eğitimleri de düzenli olarak sürdürülüyor.

Diyabet Atölyesi: “Liv’de Kahvaltı” 

 • Ekip; Endokrinolog (Doç. Dr. Serpil Salman), İç hastalıkları uzmanı (Uzm. Dr. Alev Özsarı), Diyetisyenler (Dyt. Serap Güzel, Dyt. Burcu Erdöl, Dyt. Şükran Yıldız) ve Diyabet hemşiresinden (Emel Namoğlu) oluşuyor. Ayrıca farklı uzmanlık alanlarından hekimler, sağlık çalışanları ve hatta deneyimli diyabetliler eğitim desteği verebiliyor.
 • Eğitime diyabeti olan hastalar bir yakınları ile birlikte randevu alarak katılıyorlar.
 • Açık büfe kahvaltı, beslenme eğitimi için ortam oluşturuluyor. Hastalar insülin enjeksiyonu, ilaçların alınma zamanı, egzersiz, ayak bakımı, akut ve kronik komplikasyonlar, aşılama gibi temel diyabet eğitim gereksinimleri hakkında sohbet edilerek bilgilendiriliyorlar.

Diyabet Atölyesi “Liv’de Kahvaltı” programı

 • Saat 09.00 Açlık kan şekeri ölçümü, ilaç uygulamaları, açık büfe kahvaltı seçimi
 • Saat 09.00-10.00 Diyetisyenler tarafından uygulamalı beslenme eğitimi
 • Saat 10.00-12.00 Soru-cevaplar (interaktif eğitim)
 • Saat 11.00 Tokluk kan şekeri ölçümü

Liv’de eğitim neden farklı?

Çünkü, Liv’de diyabet eğitimi,  interaktif ve öğrenme hedefleri olan aile veya arkadaşlarla birlikte katılıma açık ücretsiz bir eğitim.

Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top