Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

çocuk sağlığı ve hastalıkları

tıbbi hizmetlerimiz
çocuk alerji ve astım bölümü

Liv Hospital Çocuk Alerjisi ve Astım Kliniği, tüm alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini yapabilecek üst düzey teknolojik imkanlarla ve alanında uzman deneyimli ekibiyle dünya standartlarında hizmet vermektedir.

Tanı ve Tedavi Alerji Uzmanlarınca Yapılıyor

Liv Hospital Çocuk Alerjisi ve Astım Kliniği’nde çocuklarda alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisi alerji uzmanlarınca yapılmaktadır. Sadece alerji testi, kan tahlili ve solunum fonksiyon testleri teşhis için yeterli değildir. Bu konuda eğitimli ve deneyimli alerji hekimleri alerji testlerinin hangi teknikle yapılacağını şikayet ve muayene bulgularına göre değerlendirmekte ve sonuçları da başarı ile yorumlamaktadır.

Güçlü Altyapı

Kliniğimiz alerjik hastalıkların tanı ve tedavisinde en az tetkik ve en az ilaçla vücuda en az zararı vermeyi hedeflemiştir. Güçlü alt yapısı ve alanında deneyimli uzman ekibi kliniği, ülke içinde ve ülke dışında önemli bir “Alerji ve Astım Merkezi” haline getirmiştir.

Alerjik hastalıkların çocuklarda görülme sıklığı, her geçen gün artmaktadır. İstanbul'da yapılan çalışmalarda her 6-7 çocuktan 1’inde astım olduğu, her 10 çocuktan 1’inde alerjik nezle ve her 20 çocuktan 1’inde egzama görüldüğü bildirilmektedir.

Liv Hospital Çocuk Alerjisi ve Astım Bölümü’nde Yapılan Testler:

Alerji Deri Testleri

Alerjik hastalıklara neden olan alerjenleri tespit etmek için Deri Prick Testleri yapılmaktadır. Bu testler, alerjinin nelere bağlı olduğunu tespit etme amacına yönelik olarak yapılır. Deri testleri; yenidoğan bebekler de dahil olmak üzere her yaşta yapılabilmektedir.

Besin Yükleme Testi

Besin alerjisi teşhisi için gerektiğinde inek sütü, yumurta gibi besinlere karşı yükleme testi yapılabilmektedir.

İlaç Alerji Testleri

Penisilin, sefelosporin gibi antibiyotikler, lokal anestezik maddeler gibi ilaçlara karşı alerji testi ve provakasyon testleri yapılabilmektedir.

Dezentizasyon

İlaç alerjisi olan bir çocukta ilaç alerjisi olan ilacın kullanılması için dezentizasyon yapılabilmektedir.

Patch Testleri (Yama Testleri)

Temas sonrası oluşan alerjik hastalıkların teşhisinde ve gıda alerjilerinin Tip 1 alerjik reaksiyondan farklı gelişen alerjilerin teşhisinde uygulanan testlerdir.

Kanda Alerji (Besin ve İnhalan) Testleri

Kanda alerjen spesifik IgE ölçümü; klinikte en hassas, gelişmiş ve güvenilir yöntem ile yapılmaktadır.

Astım Kontrol Testi

Astımın teşhisinde, kontrolde olup olmadığını anlamak için çocuğun nefesindeki nitrik oksit seviyesine bakılmaktadır. Çocukların kolayca yapabilmeleri için bu test, bilgisayarda animasyon programları ile birlikte yapılmaktadır.


Solunum Fonksiyon Testleri

Solunum fonksiyon testleri 6 yaş ve daha büyük çocuklarda yapılmaktadır. Bu test, astım ve diğer akciğer hastalıklarının tanısı için oldukça önem taşımaktadır. Klinikte ayrıca astım tanısı alan hastaların takiplerinde yapılan kontrol solunum fonksiyon testleri ile ilaç tedavisinden yarar görüp görmedikleri ve hastalığın kontrol altında olup olmadığı saptanabilmektedir.

İmmünoterapi (Alerjen Aşı Tedavisi)

Alerjen İmmunoterapi ile alerjenlere karşı direnç kazandırılır ve altta yatan astım ve alerjik rinitin iyileşmesi sağlanır. Gerek subkütan, yani cilt altı enjeksiyon şeklinde, gerekse sublingual, yani dilaltı aşılama klinikte uygulanmaktadır.

Ter Testi

Ter testi; kistik fibroz hastalığının olup olmadığını göstermek için yapılan bir testtir. Bu testin, özellikle doğuştan olan bu hastalığın, erken tanı ve tedavisi için mutlaka yapılması gereklidir.

Nükleer Tıp (GÖR Sintigrafisi vb.)

Tedaviye dirençli vakalarda reflü sintigrafisi gerekebilmektedir. Klinikte, reflü sintigrafisi çekilmektedir.

Radyoloji (Tomografi, BT Anjiyo, MR vb.)

Astım ve alerjik hastalıklarının ayırıcı tanısında radyoloji bölümü çok önem taşımaktadır. Bölümümüzde, en üst teknolojiyle donatılmış cihazların olması ve filmlerin yorumlanması konusunda çok tecrübeli hekimlerin olması çok büyük fayda sağlamaktadır.

Videolu Hasta Eğitimi

Doktorumuzun önerdiği astım ile ilgili ilaçların ve inhalasyon cihazlarının kullanımı ve hastalıklarla ilgili eğitimler, Prof. Dr. Ahmet Akçay tarafından video anlatımlı olarak verilmektedir.

 

çocuk beslenme bölümü

Liv Hospital Beslenme Bölümü çocuk endokrinolojisi ve çocuk gastroenterolojisi bölümleri başta olmak üzere diğer tüm branşlarla birlikte beslenme alışkanlıklarını ele alan bir bölümdür. Bölüm ilaç tedavisinden önce ebeveyleri çocukların beslenme alışkanlıkları ve yeterli sıvı tüketimi konusunda bilinçlendirmektedir.

Beslenme, yaşamın her döneminde önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme sayesinde çocukların beklenen büyüme ve gelişmeleri sağlanmakta, hastalıklara karşı dirençleri artmaktadır. Kemik gelişimi, zihinsel performans ve okul başarısındaki artış ve ileri yaşlarda görülen bazı hastalıkların önlenmesinde çocuklukta kazanılan beslenme alışkanlıklarının önemi büyüktür.

 • Çocuklar, ebeveyninde gördüklerini taklit eder. Bu nedenle çocuğun bakımından sorumlu kişilerin kendi beslenme davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Yemek porsiyonları anne-babanın ölçüsüne göre değil, çocuğun kendi gereksinimlerine ve yaşına uygun olarak hazırlanmalıdır. Çocuk yemeye zorlanmamalıdır.
 • Çocuğun yemeğini yemesi için yeterli zaman verilmelidir.
 • Çocuklar bir dönem bir gıdaya aşırı düşkünlük gösterirken, bir başka gıdayı reddedebilir. Ebeveynler, bunun geçici bir süreç olduğunu bilmeli ve bir süre sonra reddettiği gıdayı farklı bir şekilde tekrar denemelidir.
 • Çocukların reddettiği besin grupları farklı şekilde sunulabilir. Örneğin; sebze yemeyen bir çocuk için sebze, köftenin içinde, böreğin veya makarnanın içinde daha eğlenceli bir hale getirilerek hazırlanmalıdır.
 • Yemek saatlerinin; tüm ailenin katılımının sağlandığı ve çocuğun hoş vakit geçirdiği saatler olmasına özen gösterilmelidir.
 • Aileler, okul menülerinde bulunan yemekleri ve içeriklerini takip etmeli, besinleri çocuklarına anlatarak doğru tercihler yapmalarına yardımcı olmalıdırlar.
 • Kahvaltı en önemli öğündür.
 • Çocuğun çantasına ara öğün olarak yiyebileceği taze veya kuru meyveler, fındık, ceviz, badem, 1 kutu süt veya ayran, 1 dilim evde yapılmış kek veya kurabiye konulmalıdır. Çocuklar yeşillikli, domatesli, tavuklu ve köfteli sandviçleri çok sever.
 • Yemek zamanlarının aynı saatlerde olmasına özen gösterilmelidir.
 • Yemeğin görünümü, kokusu ve sunumu çocuklar için önemlidir.
 • Aileler; çocukları taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran ve en başta su içmeye alıştırmalıdır.
 • Çocuklara abur-cubur yedirmemek gerekir.
 • Çocuklar düzenli olarak egzersiz yapmaya yönlendirilmelidir.
 • Çocukluk döneminde yapılan beslenme hataları sonucu; obezite, hiperkolesterolemi, hipertansiyon gibi tüm hayatı ilgilendiren sağlık sorunları oluşabilir ve erişkin yaşta artmış ateroskleroz, tip 2 diyabet riski oluşturmaktadır.
 • Kansızlık ve diş çürükleri de beslenmeyle ilgili diğer sorunlardır.
 • Ergenlik döneminde çocuklar kimlik arayışı içindedir ve dış görünüşleri ile fazla ilgilidir.
 • Düzensiz öğün ve öğün aralarında atıştırma, ev dışında yemek yeme alışkanlığı ve ayaküstü beslenme biçimi de bu dönemde ağırlık kazanır.
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları konusunda ailelerin bilinçli hareket etmesi ve erken dönemden başlayarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını çocuklara kazandırması gerekir.
 • Bir çocuğun sağlıklı beslenmesi için önce ev içindeki beslenmeyi sağlıklı hale getirmek gerekir.

 

çocuk cerrahisi bölümü

Liv Hospital Çocuk Cerrahisi Kliniği, doğum öncesi dönemden 16 yaşına kadar çocuklardaki tüm sindirim sistemi, idrar yolları, kalp harici göğüs boşluğu ile ilgili cerrahi sorunların poliklinik takip ve tedavisini yapmaktadır. Cerrahi işlemler, hastalığın tipine göre minimal invaziv (laparoskopi, torakoskopi, endoskopi) yani az iz bırakan yöntemler ile yapılabilmektedir.

Çocuk Cerrahisinde Uzman Ekip

Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu çocukluk döneminde yapılan bir cerrahi girişimin yankılarını çocuklar tüm yaşamlarında taşırlar. Bu sebeple tüm bu girişimler; uzun ve zorlu bir eğitimden geçen, disiplinli ve en modern tedavi tekniklerini öğrenen, insiyatif alıp çok kısa bir sürede en ideal tedaviyi uygulayabilen iyi yetişmiş ve hepsinden önemlisi, çocuk ve bebek hastaya yaklaşım yeteneğine sahip uzman ekip tarafından yapılmalıdır. Liv Hospital Çocuk Cerrahisi Uzman Ekibi bu bilinçle ve yetkinlikle tercih edilen bir klinik haline gelmiştir.

Hızlı iyileşme, üstün başarı

Dünyada 1 milyonda 4 gibi nadir sayıda görülen “ganglionöroblastom ve retroperitoneal teratom” kanserlerinden 3 vaka cerrahi olarak tam kürle, ek medikal tedaviye gerek kalmadan klinikte başarı ile tedavi edilmiştir. Klinikte minimal invaziv teknikler kullanarak kompleks vakalar %100’e yakın başarı ile az yara izi, hızlı iyileşme, “0” ağrı ile tedavi edilmektedir.

Avantajlı Yöntemler

Liv Hospital Çocuk Cerrahisi Kliniği’nde sünnet, safrakesesi, inmemiş testis, apandisit, hirschsprung ameliyatlarında laparaskopik yöntemler, böbrek ve mesane hastalıklarında sistoskopik, solunum yoluna ve sindirim sistemine yabancı cisim kaçması durumunda ve bu bölgelerin hastalıklarında özafafoskopik/bronkoskopik yöntemler tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında neredeyse hiç yara izinin olmaması, enfeksiyon riskinin en aza indirilmiş olması ve çocuklarımızın açık ameliyatlara nazaran daha kısa zamanda sosyal yaşamlarına ve okullarına dönebiliyor olması, bu yöntemlerin en büyük avantajlarıdır.

Yenidoğan Sünnetinin Avantajları

Liv Hospital Çocuk Cerrahisi Uzmanları sünnetin erken yapıldığında yenidoğan ve süt çocukluğu dönemine ait idrar yolu enfeksiyonlarının sünnetsiz çocuklara oranla ortalama 10 kat azaldığı çeşitli çalışmalar olduğunun altını çizmektedir. Liv Hospital deneyimli çocuk cerrahisi ekibiyle ve güvenli cerrahi koşullarıyla yenidoğan sünneti sonrası hızlı iyileşme nedeni ile ek bakıma ihtiyaç kalmaz, anne ve babalar aktivitelerine çabuk dönerler. Kozmetik açıdan da bu dönemde yapılan dikişsiz sünnet, kesip dikme işlemlerinin olmaması nedeni ile oldukça başarılıdır

çocuk gelişimi bölümü

0-18 yaşlar arasındaki çocuklarımızın zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişmelerine yardımcı olmak için; uygun testler uygulayarak çocuğa özel eğitim programları hazırlamak ve uygulamaktayız. Siz anne babaların çocuklarınıza ilişkin sorunlarınıza da yol göstererek rehberlik etmekteyiz.

Sağlıklı Çocuklara Uygulanan Gelişimsel Destekler

 • Bebeğin büyüme ve gelişimi (sosyal, zihinsel, konuşma ve hareket)
 • Riskli bebeklerin gelişim takibi (prematüre, yoğun bakımda yatmış olan vb.)
 • Gelişimine uygun güvenli oyuncak ve oyun tercihi
 • Çocuklarda yeme, uyku düzeni ve tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi
 • Kardeşler arası ilişkilerin düzenlenmesi
 • Davranış bozuklukları (alt ıslatma, tırnak yeme, parmak emme, hırçınlık, inatlaşma vb.)
 • Çocuğun kreşe ya da ilkokula başlamasında en uygun yaşın saptanması

Gelişim Problemi Olan Çocuklara Uygulanan Klinik Destekleri

 • Yaygın gelişimsel bozukluklar (otizm)
 • Üstün ve özel yetenekli olan çocuklar
 • Dil ve konuşma problemleri (kekemelik, geç konuşma vb.) olan çocuklar
 • Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve zihinsel yetersizliği olan çocuklar
 • İşitme, nörolojik, genetik ve metabolik hastalığı olan çocuklar
 • Sağlık sorunu olan ya da uzun süre hastanede yatan çocuğun gelişim becerilerini desteklemek

Gelişimi Ölçmek İçin Yapılan Testler

 • Bayley (3) Scales of Infant and Toddler Development (Bayley Zeka Testi): 0-42 aylık çocuğa uygulanır. Çocuğun bilişsel, alıcı ve ifade edici dil, ince ve kaba motor, sosyal - duyusal ve uyumsal gelişimlerini ölçer.
 • Denver-2 Gelişimsel Tarama Testi: 0-6 yaş çocuğuna uygulanır. Çocuğun kişisel - sosyal, ince motor, dil ve kaba motor alanlarını tarar.
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE): 0-6 yaş çocuğuna uygulanır. Dil-bilişsel, ince motor, kaba motor, sosyal beceri-özbakım ve genel gelişimi ölçer.
 • Portage Erken Eğitim Kılavuzu Gelişim Ölçeği
 • Catell 2-A Zeka Testi
 • Catell 3-A Zeka Testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Porteus Labirentleri Testi
 • Gessel Gelişim Figürleri Testi
 • Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi
 • Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluk Testi
 • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi
 • Preschool Language Scale (PLS-4)
 • Hacettepe Artikülasyon Testi (HAT): Doğru sesi çıkartmakta problem yaşayan çocuğa uygulanır.

         

çocuk hematolojisi

Liv Hospital Çocuk Hematoloji Bölümü, son derece yetenekli uzmanlarıyla çocuk ve ergenlerde görülen kan hastalıkları ve kanser tedavisinde özel tanı ve tedavi hizmeti vermektedir.

Bölümde; tüm anemiler( Demir eksikli anemisi, vitamin B12 eksikliği anemisi), doğuştan oluşan kan hastalıkları (Akdeniz anemisi), kemik iliği yetmezlikleri, çocukluk çağı lösemileri, kanam diatezi gibi hastalıklar tedavi ediliyor.

Niçin Liv Hospital Hematoji Kliniği?

 • Tek çatı altında multidisipliner yaklaşım: Çocuğunuzun tedavisi için gerekli her türlü tanı ve tedavi hizmetleri ayaktan ve yatarak ilgili tüm branşlarla birlikte verilmektedir. Çocuk hastalarda da erişkinlerde olduğu gibi branş hekimlerinin bilgilerine daha sık başvurulmaktadır.
 • Hastanede allerji, endokrinoloji, kardiyoloji, nöroloji, gastroenteroloji, hematoloji, onkoloji ve pediatrik cerrahi çocuk uzmanları poliklinik yanında serviste de hastaları her an değerlendirmektedir .
 • Bu takım anlayışı, hızlı bir değerlendirme, tedavinin zamanında başlaması ve mükemmel bir sağlık hizmeti sağlamaktadır.
 • Kapsamlı Hemofili Kliniği: Çocuğunuzda hemofili, trombozis (anormal pıhtı oluşumu ) veya başka bir kan bozukluğu varsa, Liv Hospital Kapsamlı Hemofili Kliniği komplikasyonların önlenmesi de dahil olmak üzere özel tanı ve tedavi hizmeti sağlar. 

çocuk kardiyolojisi

İleri teknoloji ürünü cihazlarla donatılan Liv Hospital Çocuk Kardiyoloji Kliniği, uzman hekim kadrosu ve farklı disiplinlerden hekimlerle 0 -18 yaş arası bebek ve çocuklarda görülen kalp hastalıklarının tedavisi için güncel yaklaşımlarla sağlık hizmeti vermektedir.

Minik Kalplere Başarıyla Dokunuluyor

Birçok klinikte 10 kilo altı çocuklara anestezi verilmesi ve kalp ameliyatının gerçekleştirilmesi mümkün değilken, Liv Hospital Çocuk Kardiyoloji Kliniği’nde doğuştan kalp ameliyatları da başarı ile uygulanabilmektedir. Deneyimli çocuk kardiyoloji uzmanları, çocuk anestezisi konusunda tecrübeli uzmanlar, ameliyathane ve yoğun bakım ekibi üstün başarıyı hedeflemektedir.

Çocuklarda kalp hastalıkları; başlıca doğumsal (konjenital) veya sonradan gelişen (edinsel) olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir. Erişkinlerin aksine çocukluk çağında görülen kalp hastalıklarının büyük bölümünü konjenital kalp hastalıkları oluşturur. Her iki grupta da ritim bozukluğu denilen sorunlarla da karşılaşılmaktadır.

Bebeklerde Morarmaya Dikkat

Bazı kalp kusurları doğumdan hemen sonra, bebeklik döneminde veya daha sonra çocukluk döneminde ciltte morarma ile kendini gösterir. Bu mor bebeklerin gelişimi genellikle normale yakın olmasına karşın, aniden ciddi morarma nöbetleri gelişebilir. Bu nöbetlerde çocuklarda bilinç kaybı ortaya çıkabilir. Daha büyük çocuklarda egzersiz esnasında nefes darlığı ve bayılma krizleri olabilir. Bu belirtiler vücudun ihtiyacı olan oksijeni sağlayan kanın akciğerlerde oksijenlenememesine bağlıdır. Doğuştan kalp hastalığı her yeni doğan 1000 bebekten 8'inde görülür. Sonradan gelişen(edinsel) kalp hastalıkları arasında en sık görülen hastalık akut romatizmal ateştir.

Liv Hospital Çocuk Kardiyolojisi Bölümü’nde Yapılan İşlemler

 • Kalp elektrokardiyografisi (EKG),
 • Kalp grafisi (Telekardiyografi),
 • Kalp ultrasonografisi (Renkli Doppler Ekokardiyografi)
 • Kalp kateterizasyonu ve anjiyografisi,
 • Ritim bozukluklarında 24 saatlik EKG izlemi (HOLTER EKG),
 • Elektrofizyolojik çalışma dahil olmak üzere ileri tanı yöntemleri kullanılmaktadır.
çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümü

Liv Hospital Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği, 0-18 yaş arası çocuk, ergen ve ailelerine yönelik psikiyatrik ve psikolojik hizmetler sunmaktadır. Kliniğimizde çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından yapılan ayrıntılı psikiyatrik ve gelişimsel değerlendirme, klinik psikoloğun uyguladığı testlerin ardından duygusal, davranışsal, sosyal ve akademik sorunlar ve altta yatan muhtemel tıbbi ve psikiyatrik sebepler saptanmakta ve uygun tedavi planlanmaktadır.

Tedavi Takım Çalışmasıyla Yapılıyor

Kliniğimizde çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı, çocuk ve ergen psikolojisi alanında uzman klinik psikolog, çocuk gelişimi uzmanı ve konuşma terapistinden oluşan disiplinlerarası bir takım çalışmaktadır. Takım çalışmasıyla her çocuğun ya da gencin kendisi için özel olarak düzenlenmiş tedavi protokolü içinde izlenmesi sağlanır. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği; Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Kliniği ve diğer tıbbi kliniklerle iş birliği içerisinde, hastanede tedavi görmekte olan çocuk/ergen hastalara ve ailelerine de ihtiyaçları olan psikolojik desteği vermektedir.

 

Çocuk ve Ergen Kliniği’nde Tedavi Edilen Başlıca Hastalıklar

 • Depresyon
 • Kaygı bozuklukları
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
 • İdrar/dışkı kaçırma sorunları                                                            
 • Özel öğrenme güçlüğü 
 • İnternet bağımlılığı                                                                                                     
 • Beslenme ve yeme bozuklukları
 • Kendine zarar verme davranışları
 • Otizm ve diğer yaygın gelişimsel bozukluklar
 • Konuşma bozukluğu
 • Davranış bozuklukları
 • Travma / Kayıp / Yas
 • Tıbbi hastalığa uyum                                                                                           
 • Psikosomatik bozukluklar
 • Akademik sorunlar
 • Aile içi sorunlar
 • Çocuklarda gelişim takibi
 • Anne - Baba danışmanlığı

Çocuk ve Ergen Kliniği’nde Uygulanan Testler

 • 6-16 yaş için WISC-R Zeka Testi
 • Çocuk ve ergenler için Rorschach Kişilik Testi
 • CAT (Çocuklar için Algı Testi)
 • TAT (Tematik Algı Testi)
 • Louisa Duss (Psikanalitik Öyküler Testi)
 • Bir İnsan / Aile / Ağaç Çiz Testi ve D10 Testi (Çocuk çizimlerinin projektif değerlendirilmesi)
 • MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri)
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi
 • Ankara Gelişim Envanteri vd.
çocukla güvenli bir tatil nasıl yapılır?

Çocukla Güvenli Bir Tatil Nasıl Yapılır?

Yaz geliyor, tatil zamanı yaklaşıyor. Sıcak havalarda da herkes deniz kenarlarını tercih ediyor. Tatil yeri seçerken, yolculuk sırasında ya da tatilde özellikle çocuklu ailelerin çok dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerekiyor. Bebek ya da çocuk ile tatili rahat geçirmenin en önemli noktası tatil öncesi yapılacak hazırlıklar…

Tatil Sırasında Dikkat Edilecekler

• Çocuğunuzla huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız tatil yerinizi sağlık kuruluşlarına yakın seçin ve acil durum numaralarını yanınızda bulundurun. 
• 0-6 ay arasındaki bebekleri melanin pigmenti çok eksik olduğu için güneş ışığına çıkarmamaya çalışın.  
• 0-6 ay bebeklerde koruyucu güneş kremi önerilmiyor. Güneşin dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında kesinlikle güneş ışığına çıkarılmayın. Bu saatler dışında çıkarılan bebekler açık renkli ve ince kıyafetler giymeli ve her yeri güneş almayacak şekilde kapatılmalı.
• Çocuk arabasının kesinlikle tentesi olmalı.
• 6 aydan büyük çocukları güneşe çıkarmadan 30 dakika önce krem sürülmeli. 
• Güneş koruyucuyu 3-4 saatte bir yenilemek gerekir. Çocuklar suya her girip çıktığında koruyucular tekrar sürülmeli. 
• 0-6 yaş arasındaki çocuklar mümkün olduğunca saat 10.00-15.00 arasında güneş ışığına maruz kalmamalı.

Yanınızda Olması Gerekenler

• Ateş düşürücüler; küçük bebekler için fitil, çocuklar için şurup.
• Çocuklarda en sık rastlanılan hastalıklardan biri göz iltihabıdır. Bu yüzden çocuklar deniz gözlüğü takmadan havuza girmemelidir.
• Uygun faktörde güneş koruyucular mutlaka yanınızda olmalı.
• Böcek sokmaları vb. rahatsızlıklar için kaşıntı önleyici ve antialerjik ilaç alınmalı.
• Yara bandı, tentürdiyot, alkol, atiş ölçmek için derece, bandaj, cımbız, sinek kovucu losyon, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, ishal ilacı alınmalı.

Yolculuk Sırasında Dikkat Edilecekler

• Bebeğiniz araba ile güvenlikli çocuk koltuğunda seyahat etmeli ve emniyet kemeri bağlı olmalıdır
• Yola çıkış saatinizi bebeğinizin uyku düzenine göre ayarlayın.
• Arabaya güneşlik takın. Çocuk çok fazla güneş altında kalmamalı. Mutlaka 50 koruma faktörlü güneş kremini yüzüne ve vücuduna sürün.
• Seyahat ederken çocuğunuzun yeterli sıvı tükettiğinden emin olun.
• Çocuğunuzun yanına kendini güvende hissettirecek yetişkin birini oturtun.
• 2 saatlik periyodlarla yolculuğa ara verin ve çocuğunuzu dinlendirin.
• Araba yolculuğunda bebeğinizi yarım saatte bir emzirin.
• Çocuğun yaşına uygun oyuncaklarla seyahat etmesini sağlayın.
• Mevsime uygun kıyafetler seçin. Yazın pamuklu, naylon içermeyen kumaşları tercih edin. 
• Uçak seyahatinde bebekleri iniş ve kalkışlarda emzirin. Emmeyen bir bebek sakız çiğneyebilir.
• Uçağa binecek bebek en az 7 günlük olmalı.
• Deniz yolculuğunda deniz tutması açısından doktorların tavsiye edeceği ilaçları yanınızda bulundurun. 
• Yolculuk sırasında yanınızda bebeğin beslenme düzenini bozmayacak şekilde kavanoz mama ve bisküvi bulundurun.

 

riskli bebek izleme

Yenidoğanın yaşamını tehdit eden riskli tüm ağır hastalıkların tedavisinde başarılı bir sağlık hizmetinin olmazsa olmazlarından biri donanımlı bir yoğun bakımdır. Liv Hospital Riskli Bebek İzlem Polikliniği hastaneye başvuran doğumsal diyafram hernisinden karın duvarı oluşmamasına, erken doğumdan solunum sıkıntısına riskli durumlardaki bebeklere verdiği tedavi ve yoğun bakım hizmetleriyle ebeveynlerin yüksek memnuniyetini sağlamaktadır. Liv Hospital Yenidoğan Bakım Ünitesi sahip olduğu uzman ekip ve ileri teknolojik kuvöz benzeri ekipmanlar ile bebeklerin en doğru tedaviyi almalarına imkan vermektedir.

Bebekler yoğun bakımda ayrı odalarda...

Hastanede geçirilen ağır enfeksiyonlar bebeklerin beyin gelişimini olumsuz etkilemekte, ömür boyu ciddi problemler oluşturabilmektedir. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için Türkiye’de bir ilk olarak Liv Hospital yenidoğan ünitesinde her bebek ayrı odalarda yoğunbakım hizmeti almaktadır. Klinikte yenidoğanlarda hastane enfeksiyonu görülmemiştir.

Ünitede yatan tüm bebeklere akılcı antibiyotik kullanımıyla,antibiyotik verme konusunda son derece seçici davranılmaktadır.

Bebekleri sağlıklarına kavuştururken gerektiğinde diğer birimlerden de destek alınarak multidisipliner bir yaklaşım benimsenmektedir. Çocuk nörolojisi, çocuk kardiyolojisi, çocuk endokrinolojisi, kardiyovasküler cerrahi, retina ve beyin cerrahisi branşlarında son derece deneyimli hekimlerle işbirliği yapılmaktadır.

Tetkikler kuvöz başında...

Ünitede ultrason görüntülemeleri, direkt radyolojik çekimler, retina muayeneleri, işitme testleri, beyin EEG’si ve kalp ECHO’su gibi tetkikler bebekler yataklarından hareket ettirilmeden hasta başında yapılabilmektedir. Bu taşınır teknolojik servisler sayesinde bebeklerin tıbbi incelemeleri konfor ve güven içinde yapılabilmektedir.

Yenidoğan yoğun bakım teknolojisi ile deneyimin birleştiği Liv Hospital Riskli Bebek İzlem Polikliniğinde ileri derecede prematüre( erken doğan) bebekler ve diğer risk grubunda bulunan yenidoğanlar sağlıkla taburcu edilmiştir.

Riskli yenidoğanların doğum sonrasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBU) izlenmeleri gerekebilir. YYBU’den taburcu olan tüm hastaların riskli bebek izlem polikliniğine gelmeleri gerekir.

Riskli Bebek İzlem Polikliniğinde;

 • Somatik büyümenin izlenmesi,
 • Gelişim testleri,
 • İşitme taraması,
 • Konuşma terapisi,
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir.

Bebekler İçin Risk Etmenleri Şunlardır:

 • Annede Hastalık Öyküsü;
 • Genetik hastalıklar
 • Kronik hastalıklar: Şeker hastalığı (DM), Hipertansiyon (HT)
 • Romatolojik hastalıklar (Lupus vs.)
 • Önceki gebelikte yaşanan sorunlar;
 • Erken doğum
 • Intrauterin büyüme geriliği
 • Intrauterin fetal ölüm
 • Yenidoğan ölümü
 • Yenidoğan sarılığı (kan grubu uyuşmazlığı, hidrops)
 • Gebelik Süreci;
 • Preeklampsi
 • Erken membran rüptürü,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Çoğul gebelik
 • Amniyon sıvısı azlığı veya fazlalığı
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu (hiperkoagülasyon)
 • Prematüre doğum (37 haftadan önce doğum)
 • Postmatür doğum (42 haftadan sonra doğum)
 • Fetal distres
 • Makat gelişi
 • Mekonyumla boyalı amniyon sıvısı
 • Kordon dolanması
 • Forsepsle doğum
 • Apgar skorunun düşük olması
Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top