Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum
Aromaterapi Nasıl Çalışır?

Esansiyel yağların, cilt üzerinden, koklama ile, dahilen ve ağızdan olmak üzere dört tip uygulanma yöntemi vardır.

  • Cilt Üzerinden Uygulamalar

Cildimiz çok katmanlı yapısıyla vücudumuzdaki en büyük organdır. Vücudumuzu kimyasal ve fiziksel olarak dış etkenlerden korur. Esansiyel yağlar yapıları gereği ciltten hızlıca emilirler. Burada kullanılacak esansiyel yağların ve bazın seçimi kişinin ihtiyaç ve beklentisine göre değişiklik gösterir.

Cilt üzerine krem, losyon veya merhemler ile sürme, kompres veya banyo uygulanmasıdır. Ayrıca dokunma veya masaj teknikleri de uygulanabilir. Cilt üzerinden sadece sürme veya masaj ile yapılan uygulamalarda yağların sadece cilt üzerinden emilmesinden değil kokunun etki mekanizmasından da faydalanılır.

Lokalize olmuş rahatsızlıklarda, ağrı ve enflamasyonda, psikolojik destek sağlanmasında, kozmetik amaçlı uygulamalarda bu yöntem tercih edilir.

  • Koklama (İnhalasyon)

Aromaterapi denildiğinde ilk akla gelen güzel bir kokunun koklanmasıdır. Koklama esansiyel yağların vücutta etkisini en hızlı gösterdiği yöntem olup belki de geçmişi en eski olanıdır. Parfüm kelimesi latince “duman” anlamına gelen “füme” kelimesinden gelmektedir. Esansiyel yağları kokladığımızda koku bileşenleri çok hızlı bir şekilde hem akciğerlere hem de beyne gider. Aromaterapi sadece güzel kokudan ibaret değildir ama kokunun etkisinden çok faydalanır.

Kokunun etki mekanizması ise gizemli ve oldukça ilgi çekici bir konudur. Burun boşluğumuzda bulunan, sadece 5cm2'lik bir alan kaplayan "koku alma aygıtımız", 10-20 milyon reseptöre sahip olup, 10,000'e kadar farklı koku uyaranını ayırt edebilir. Burun boşluğumuzdan içeri giren koku molekülleri, bu koku aygıtına doğru çekilerek ve orada kendisi ile ilgili reseptörlere bağlanarak bir dizi karmaşık işlemler başlatır. Bu süreçler çok hızlı gelişir ve beynimizin ilgili bölümlerine ulaşarak etkilerini gösterir. Yapılan araştırmalara göre beynin koku ile ilgili bilgi alan iki bölümü vardır: Serebral korteks ve limbik sistem.Bu bölümler bizim, bilinç, muhakeme, doğrulama ve hafıza süreçlerimiz  ile birlikte duygu veya dürtü olarak bilinen içgüdüsel davranışlarımızı kontrol eder.Kokular, duygusal hafıza ve öğrenmede önemli rol oynarlar. Koku duyusu, diğer duyular içinde aracısız olarak bu bölgeye ulaşan tek duyudur.

Koku ve koku alma süreçleri, duyular arasında bilim dünyasının her zaman ilgisini çekmiştir. 2004 Nobel Tıp Ödülü, kokunun tanınmasıyla ilgili bu gizemli süreci açıklayan bir grup araştırmacıya verilmiştir.

Uygulama şekilleri ise, bir kişiye veya bir odada buluna kişilere birlikte olmak üzere farklı uygulamaları vardır. Direkt veya endirekt olarak, buharlı veya buharsız şekilde olabilir.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, tıkanıklıklarda, psikolojik destek sağlanmasında, uyku problemleri, bulantı gibi durumlarda tercih edilirler.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi kokulu bitkilerden elde edilen esansiyel yağların kişinin ihtiyaç ve yaşam tarzıyla uyumlu olarak; iyileşme, iyi olma ve tedavi amaçlı kullanımıdır. 

Yağların etkili şekilde kullanımı uzmanlık gerektirir. Kullanılan bitkinin botanik kimliği, elde ediliş şekli kullanılış amacını tamamen değiştirebilmektedir. Kullanılan yağların kalitesi, saf olması ve uygun şartlarda üretilmiş olması çok önemlidir.

Modern aromaterapi sağlıklı bir yaşama giden yolda beden, zihnin ve ruhun şifası için önemli bir tamamlayıcı yöntem olarak görülmektedir.

Liv Hospital bünyesinde yapılacak aromaterapi uygulamaları, yaklaşık 20 yıldır Avrıpa ve Amerika'da ''Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler'' bölümü altında lider hastanelerde uygulanmaktadır.

Aromaterapinin günümüz uygulamalarında üç alandan söz edilebilir:

Estetik Aromaterapi: Estetik aromaterapide, aromanın kullanımı keyif, zevk, rahatlama ve estetik ile ilgilidir. İyileştirme ya da tedavi amaç değildir. Mis gibi kokan bir gül veya portakal çiçeğinin içimizi açıp, bizi derinden mutlu etmesi gibi kendimizi iyi hissettirir, yaşamı daha renkli hale getirir. Doğal kokular ile üretilen parfümler, cilt ve vücut ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ortam kokulandırmaları bu grupta yer alır.

Klinik Aromaterapi: Klinik aromaterapi, örneğin enfeksiyon, uykusuzluk, bulantı, ağrı, stres gibi spesifik olarak bir klinik semptomları hedefler ve tedavi sonrası çıktıları ölçümler. Klinik aromaterapi; Medikal ve Hasta Bakım Aromaterapisi olmak üzere iki alt bölüme ayrılır.

Holistik Aromaterapi: Holistik teriminin Yunanca kökeni ‘Holos’tur. ‘Bütün’, ‘tek parça’ anlamına gelir. Bu nedenle holistik aromaterapide, hasta bedensel, zihinsel ve ruhsal yönleriyle bir bütün olarak ele alınır ve değerlendirir. Hazırlanan karışımlar kişinin ihtiyaç ve beklentileri ile uyumlu olmalıdır. Holistik aromaterapist, holistik ilkelere uygun olarak doğal beslenme, çeşitli rahatlama teknikleri, yoga, meditasyon ve diğer egzersizler konusunda da bilgi sahibi olmalıdır.

Tüm tedaviler için geçerli olduğu gibi, aromaterapi de her derde deva mucizevi bir yöntem olarak görülmemelidir. Kişinin kendisine gösterdiği özen kendi sorumluluğundadır, yaşam kalitesinde belirleyicidir.

Aromaterapi Neye İyi Gelir?

Klinik Aromaterapi, Avrupa ve Amerika'da hastanelerde "Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler" adı altında önemli bir yere sahiptir. Aromaterapinin klinik kullanımları farklı durumlara göre; destekleyici, tamamlayıcı veya tedavi edici olabilmektedir.

  1. Enfeksiyonlar:Bakteri, virüs veya mantar kaynaklı farklı enfeksiyonlarda kullanılmaktadır. Solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarında, mantar enfeksiyonlarında uzun yıllardır etki bir şekilde kullanılmaktadır.
  2. Uyku Problemleri: Stres, solunum problemleri, hamilelik gibi zor veya özel dönemlerde oluşan uyku bozukluklarında esansiyel yağlar ile yapılmış birçokolumlu çalışmalar mevcuttur.
  3. Bulantı ve Kusma: Sindirim sistemi rahatsızlıkları, ameliyat, farklı nenedler le oluşmuş baş ağrıları, migren, hamilelik veya alınan tedaviler nedeniyle görülen bulantı ve kusmalarda aromaterapinin klinik kullanımları bulunmaktadır.
  4. Ağrı ve İltihaplanma: Bölgesel olarak görülen ağrılarda, migren ve baş ağrısındaağrıyı azaltmak, iyileştirmek amaçlı kullanılır. Cilt iltihaplanmalarında etkili olan güçlü esansiyel yağlar vardır.
  5. Stres yönetimi: Genellikle; korku, endişe, stres, depresyon gibi ruhsal sıkıntılarda aromaterapinin önemli desteği olabilmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrasında hem hastanın hem de hasta yakınlarında görülen stresli dönemlerde, yapılan seanslar rahatlatıcı olmakta ve iyileşme sağlamaktadır. Ayrıca hastanın daha iyi hissetmesi almakta olduğu diğer tedavilere uyumunu kolaylaştırmaktadır.  Kadınlarda adet öncesi huzursuzluk, cinsel soğukluk gibi çeşitli rahatsızlıklarda ve doğumu kolaylaştırmada kullanılmaktadır. Hafif hormon etkisi gösteren bazı esansiyel yağlar adet öncesi huzursuzluk döneminde destekleyicidir. Kokuların konsantrasyon ve hafıza üzerindeki etkileri bilimsel çalışmalar ile desteklenmektedir.
  6. Cilt Rahatsızlıkları: Farklı kaynaklı alerjilerde, bazı cilt hastalıklarında aromaterapi etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Aromaterapide kullandığımız esansiyel yağların, tamamı %100 organik veya iyi tarım ile elde edilmiş saf yağlardır.

Aromaterapi Seansı Sırasında neler Olur?

Hastanede yatan veya ayaktaki hastaların ulaşabileceği bu hizmetimiz kişiye özel seanslar ve branşlara özel uygulamalar şeklinde olabilmektedir.

İlk seans

İlk  aromaterapi seansı sırasında, aromaterapi uzmanı; danışanın yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını ve sağlık durumunu öğrenerek onu tanımaya çalışır. Sonraki aşamada kişinin detaylı koku profili oluşturulur. Danışana uygun olan koku ailelerinden farklı esansiyel yağlar koklatılır. Böylece yağların iyileştirici özellikleri göz önünde bulundurularak kişiye özel koku bileşimi oluşturulur.

Kronik hastalıklarda ve zor zamanlarda

Klinik aromaterapi seansları, 3 ayı aşan rahatsızlıklarda, kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda, yüksek stres ve endişenin olduğu durumlarda tamamlayıcı tedavi olarak ve psikolojik destek sağlayıcı olarak yapılmaktadır. Seanslar sırasında aromaterapi uygulamaları ile birlikte stres yönetimi ve farkındalık çalışmaları da yapılır. 

Tekrar eden rahatsızlıklarıda

Soğuk algınlığı, alerji, baş ağrıları, bulantı ve kusma hissi, uyku problemleri, uçuk ve aftlar gibi rahatsızlıklarda aromaterapi etkili bir şekilde uygulanmaktadır.

Yaşam kalitesinin ve performansın arttırılması

Farkında olalım veya olmayalım tüm yaşamımız kokuların etkisi altındadır. Kokuların hafıza ve konsantrasyon üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Kokunun kişiye özel olduğu bilinerek, ruh halleri üzerinde iyileştirici etki yaratacak kokular ile uygulamalar yapılır. Ortam kokulandırmaları, kişisel bakım ürünleri ve cilt ürünleri uygulamaları gibi.

Aromaterapi sanat ile bilimin buluşmasıdır. Bu nedenle yağlar ile çalışırken, onların enerjisi ile birlikte kimyasal içeriklerine ve botanik bilgilerine hakim olmak çok önemlidir. 

Aromaterapide kullanılan esansiyel yağların, tamamı %100 organik veya iyi tarım sertifikalı yağlardır.

 

Aromaterapinin Tarihi Nasıldır?

Her ne kadar "Aromaterapi" ismi 20.yüzyıla kadar kullanılmasa da, güzel kokulu bitkiler insanların ilgisini her zaman çekmiştir. Bitkiler ile tedavi binlerce yıl öncesine kadar uzanmakta olup, bu konuyu belli bir coğrafya ile kısıtlandırmak doğru değildir. Dünyanın tüm bölgelerinin aromatik bitkilerinin sağlık ile ilgili kullanımına dair bir geçmişi vardır. Aslında insanoğlunun bugünden 60,000 yıl (Erichsen-Brown) öncesinde bile aromatik bitkilerden faydalandığı bilinmektedir. 1975’de arkeolojik bir kazı sırasında; Civanperçemi, Peygamber çiçeği, Üzüm sümbülü, Ebegümeci ve diğer bazı bitkiler Neandertal iskeletlerinin fosillerinin yanında bulunmuştur.

Eski Çin, Hindistan ve Tibet’ten Ortadoğu’ya, Mezopotamya’dan Amerika yerlilerine, Afrika’da Eski Roma’ya kadar farklı coğrafyadaki kültürlerin, kendi tarihsel gelişimleri içerisinde endemik bitkilerini farklı ritüeller ile uyguladığı bilinmektedir. Eski zamanlarda bu bitkilerin yakılmasından elde edilen duman ile hastalık ve diğer kötülüklerden korunmak istenmiştir. Aromatik bitkiler, vücuda sürülerek, koklanarak hastalıklardan korunmaya ve bedeni güçlendirmeye, hem de güzel kokmaya kadar geniş bir alanda yer bulmuşlardır. Damıtma (Distilasyon) ile esansiyel yağların elde edilmesini 10.yüzyılda İranlılar keşfetmiştir. Böyle düşünüldüğünde aromaterapinin tarihinin gerçekte bin yıl öncesine dayandığı söylenebilir.

Keşiflerle Avrupa’ya gelen bitkisel kokulu maddelerin de etkisiyle, 16.yüzyıldan itibaren Batı Avrupa’da parfümeride önemli gelişmeler olmuştur. İngiltere’de 19.Yüzyıl ortalarına kadar kekik, lavanta uçucu yağlarının hijyen sağlamak amacıyla hastanelerde kullanılmış olduğu kayıtlıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular ve Güvenlik

Esansiyel yağlar çok yoğun ve dolayısı ile de çok güçlüdürler. Yaklaşık 4,500 kilo gülden, sadece 1 kilo gül esansiyel yağı elde edildiğini bir daha hatırlayalım. Dolayısıyla doğal olmaları zararsız oldukları anlamına gelmez. Aromaterapi güvenli bazı yağlar ile evde uygulanabilmektedir ancak esansiyel yağları kullanırken uzman bilgisine ihtiyaç vardır. Seyreltilmeden, direkt esansiyel yağların kullanımı özel durumlar dışında kesinlikle önerilmez. Koklama ve cilt üzerinden kullanımlar genelde daha güvenli olsa da yağ seçimi çok önemlidir. Örneğin tarçın, karanfil gibi bazı esansiyel yağlar koklamada bile tahriş edici olabilir. Bergamot gibi bazı yağlar içeriğindeki kimyasallardan dolayı, sürüldükten hemen sonra güneşe çıkılırsa fototoksisiteye yol açabilir. Karanfil, bazı kekik türleri, melisa yağları tahriş edicidir. Anason, rezene, tarhun gibi yağlar yüksek dikkatle kullanılmalıdır. Çok güçlü etkileri olan bu yağlar doğru oranlar ile kullanıldığında şifa sağlarlar.

Yağları kullanmadan önce yan etkileri araştırılmalı, emin olunmayan durumlarda mutlaka uzman aromaterapiste danışılmalıdır. Kullanımlar kişinin ihtiyaç ve hayat tarzına göre ayarlanmalıdır.

Çocuklarda, yaşlılarda, hamilelerde ve kronik hastalarda hangi yağların kullanılacağına dikkat edilir.

Esansiyel Yağ (Veya Uçucu Yağ) Nedir?

Esansiyel yağlar aromatik şifanın baş aktörleridir. Esansiyel yağlar, kokulu bitkilerden damıtma veya soğuk sıkma yöntemleriyle elde edilen, uçucu özellikteki kompleks maddelerdir. Oda ısısında sıvı olan bu yağlara açıkta bırakıldıklarında tamamen uçtukları için uçucu yağlar da denmektedir.

Esansiyel yağ bileşenleri bitkilerde yüzey veya yüzey altındaki oluşumlar tarafından sentezlenir ve depolanır. Bitkilerin; çiçek, yaprak, kök, tohum, kabuk, reçine, odun, ot veya rizom(yumru) gibi bölümlerinden elde edilirler. Örneğin nanenin yapraklarında, melisanın çiçeğinde,karabiberin meyvesinde, limon gibi narenciyelerin kabuklarında, günlük ağacının reçinesinde, rezenenin tohumlarında, sandal ağacının gövdesinde, , zencefilin köklerinde bulunurlar. Bazen portakalda olduğu gibi aynı bitkinin farklı yerlerinden farklı yağlar elde edilebilir

Esansiyel yağların oldukça güçlü ve yoğun yapıları nedeniyle özen, dikkat ve bilgi ile kullanılmaları gerekmektedir. Bitkiler günlük hayatımıza, onları bilinçli kullandığımız sürece  her düzeyde şifa sunmanın muhteşem araçlarıdır.

Klinik Aromaterapi Uzmanı Ecz. Aslı YAZICIOĞLU Kimdir?

UZMANLIK  ALANLARI

- Klinik  aromaterapi danışmanlığı ve eğitmenliği
- Klinik  aromaterapi araştırmaları
- Kişiye özel aromaterapi karışımları oluşturma
- Sağlıklı ve iyi olmayı destekleyici bütünsel yaklaşımlar
- Eczacılık ve ilaç sektörü yöneticiliği

PROFESYONEL DENEYİM

• Liv Hospital Ulus (2016, Bugün)
- Klinik aromaterapi uzmanı
- Klinik aromaterapi danışmanlığı
- Kişiye özel aromaterapi çözümleri
- Hastane içinde aromaterapi  eğitimlerinin verilmesi
- Günlük hayatta aromaterapi uygulamaları

• Aromader Aromaterapi Derneği (2014-Bugün)    
- Yönetim Kurulu Üyesi
- Türkiye'de aromaterapi alanında  farkındalık yaratılması
- Aromaterapinin 360 derece yaklaşımla aromatik ve tıbbi bitki tarımından son faydalanıcıya kadar en doğru ve verimli şekilde uygulanması
- Türkiye'nin aromaterapi alanında dünya çapındaki potansiyelinin hayata geçirilmesi

• Defne Eczanesi (2004-2014)
- Kurucu / Eczacı
- Bölgedeki lider eczane konumunun yönetimi
- Eczanenin dışında seminer, blog gibi interaktif platformlarla doğal ve tamamlayıcı yaklaşımlar ile ilgili farkındalığın arttırılması

• ProNature Kişisel Bakım ve Doğal Sağlık Ürünleri (2000-2004)
- Kurucu
- Vitamin, doğal gıda takviyeleri ve doğal kozmetiklerin yer aldığı 4 şubeli uzman mağazaların kurulması

• Sanofi Sağlık Ürünleri (1993-1996)
- Onkoloji Ürün Yöneticisi
- Mevcut kemoterapi ürünleri dışında yenil nesil alanların Türkiye’ye kazandırılması için ortak çalışmalar yapılması
- Uluslararası kanaat liderleri ile ülkenin önemli onkoloji merkezlerinde yapılan konferanslar

EĞİTİM

• İşletme Yüksek Lisansı (MBA) -  Koç Üniversitesi  (1996-1997)
• Pazarlama Sertifika Programı (Certificate Program in Marketing) - Brighton Üniversitesi, İngiltere (1991-1992)
• Eczacılık Fakültesi , İstanbul Üniversitesi (1987-1991)
• Terakki Lisesi (1987)

SERTİFİKALAR VE KONFERANSLAR (2010-2016)

- Botanica 2016 - Uluslararası Klinik Aromaterapi Konferansı (Brighton, İngiltere)
- Joint Pain: Naturopathic and TCM Aromatic Therapeutics, Timothy Miller & Gabriel Mojay (Brighton, İngiltere) 
- Advanced Clinical Aromatherapy Education, Essential Oil Resource Consultants (Provence, Fransa)
- Aromatherapy Certification Program
- Accredited by NAHA (National Association of Holistic Aromatherapy) and AIA (Alliance of International Aromatherapists, ABD)
- Aroma-psychology in clinical care: Maximizing our responses to fragrance, Essential Oil Resource Consultants (Dublin, İrlanda)
- Supporting the terrain, Essential Oil Resource Consultants (Dublin, İrlanda)
- Aromatherapy Product Blending, The Institute of Traditional Herbal Medicine and Aromatherapy (Londra,İngiltere)
- Aromatic Blending for Organic Skin Care, The Institute of Traditional Herbal Medicine and Aromatherapy (Londra,İngiltere)
- Essential oil chemistry and pharmacology, Robert Tisserand (Londra, İngiltere)
- Temel Aromaterapi Eğitimleri, Prof.Dr. Ulvi Zeybek
- Temel Koku Eğitimi, Vedat Ozan (Bilgi Üniversitesi)

ÜYELİKLER

- Aromader Aromaterapi Derneği
- IFPA (The International Federation of Professional Aromatherapists)
- NAHA (The National Association for Holistic Aromatherapy)
- ICAN ( International Clinical Aromatherapy Network)

YABANCI DİLLER

İngilizce ve Fransızca

Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top