Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum
bölüm tanıtımı

Liv Hospital Ağrı Kliniği; omurga ve migren tedavisinde kullanılan ağrı pilleri gibi ileri tanı ve tedavi uygulamaları ile uluslararası standartta hizmet vermektedir. Baş, boyun, bel, sırt , omuz ve diz gibi kronik ağrıları kontrol altına almayı ve hastanın en iyi şekilde yaşamını sürdürmesini hedefleyen Liv Hospital Ağrı Kliniği’nde migren pili uygulaması başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Ağrı Yönetimiyle Hayat Kalitesi Artıyor

Liv Hospital Ağrı Kliniği, yaşanan ağrıları kontrol altına almayı ve hastanın en iyi şekilde yaşamını sürdürmesini hedeflemektedir. Kliniğin uyguladığı tedavilerle, hastalar hayat kalitesinden ödün vermeden normal yaşamlarına devam edebilmektedir.

  • Bel fıtığına bağlı bel-bacak ve boyun fıtığına bağlı boyun-kol ağrıları
  • Fibromiyaljiye bağlı boyun ve sırt ağrıları
  • Migren ve gerilim tipi baş ağrıları
  • Zona hastalığına bağlı ağrılar
  • Kanser ağrıları
  • Omurilik zedelenmesine bağlı ağrılar,
  • Bel ya da boyun bölgesinde ameliyat sonrası oluşan yapışıklıklara (fibrozise) bağlı sinir kökü basılarına bağlı ağrılar
  • Kol ve bacak kesilmesi (amputasyonu) sonucu ortaya çıkan fantom ağrısı,
  • Şeker hastalığı gibi nedenlerle ortaya çıkan periferik nöropati ağrısı,
  • Dolaşım yetmezliği nedeniyle oluşan periferik damar hastalıklarına bağlı ağrılar.

Kronik Ağrılarda Multidisipliner Yaklaşım

Hastaların kronik ağrı nedeni ile bozulan yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen Liv Hospital Ağrı Kliniği’nde ağrı şikayetiyle başvuran hastalar detaylı olarak incelenmekte ve ilgili diğer bölümlerle birlikte tanı ve tedavileri multidisipliner bir yaklaşımla yapılmaktadır. Hastalar yaşanılan ağrının nedeni hakkında bilgilendirilmekte ve tedavi hastanın katılımıyla planlanmaktadır. Ağrı Kliniği’nde tedavi planı; hastanın ihtiyaçlarına, koşullarına ve tercihlerine uygun yapılmaktadır. Hastanın tedavisi ağrının nedenine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Fibromiyalji

Özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda  belirgin olmak üzere 3 aydan uzun süren yaygın kas-eklem ağrısı, vücutta bazı hassas ağrılı noktalar, yorgunluk, sabah tutukluğu olan fibromiyaljisi olan hastaların tedavisinde ağrılı tetik noktalara pulse modunda uygulanan radyofrekans tedavisi ile tetik nokta içindeki ağrıya neden olan sinirin işleyişini değiştirerek ağrıyı yok etmektedir.

BEL AĞRISI VE TEDAVİSİ

Bel fıtığına bağlı bel ve bacağa vuran ağrısı olan hastaların ağrısı fizik tedaviye rağmen geçmeyebilir. Bu hastalarda fıtık nedeniyle etkilenen ve ağrının nedeni olduğu kabul edilen  bacağa giden sinirler üzerine pulse modunda radyofrekans akımı uygulanmaktadır. Radyofrekans akımı sinirin işleyişini değiştirerek ağrıyı yok etmektedir. Bu tedavi modalitesinin etki süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir.  Bel ağrısının diğer nedeni ise beldeki facet eklemlerin kireçlenmesidir. Daha çok bel bölgesinde ağrı hissedilir. Özellikle sabah kalktığında başlayan gün içinde azalan, uzun süre ayakta kalındığında ağrı artar.  Facet eklemleri besleyen sinir üzerine uygulanan pulsed radyofrekans akımı ile ağrı sonlandırılır

DİZ AĞRISI

Diz eklemlerinde kireçlenme ve kıkırdak kaybı dizin ön kısmında özellikle merdiven inip çıkarken ağrıya neden olur. Bu nedenle diz protez cerrahisi önerilen ama kabul etmeyen veya eşlik eden hastalıkları nedeniyle cerrahi uygulanamayan hastaların diz eklem arasına ve dizi besleyen sinir üzerine pulsed radyofrekans akımı uygulanabilir. Bu uygulama sonrası hastalar 6 ay veya 2 yıl süre ile ağrısız kalarak günlük aktivitelerini ağrısız yapabilirler.

OMUZ AĞRISI

Omuz bölgesindeki kaslarda incinme ve yırtılma omuz bölgesinde özellikle kol hareketi ile artan ağrıya neden olmaktadır ve omuz sıkışma sendromu adı altında değerlendirilir. Omuz ağrısı olan hastalarda omuzu besleyen sinir üzerine uygulanan pulsed radyofrekans tedavisi ile hem omuz ağrısı azalmakta hem de fizik tedavi seanslarını hasta ağrısız yapabilmektedir.

ağrı kliniğinde pil uygulamaları

Türkiye’de Bir İlk: Migren Pili

Liv Hospital Ağrı Kliniği’nde uygulanmaya başlanan Migren Ağrı Pili, Algoloji Uzmanı Doç. Dr. Kader Keskinbora ve ekibi tarafından takılmaktadır. Lokal anestezi altında hastanın başının arkasında ciltte açılan küçük bir kesiyle pil yerleştirilen hasta, uzaktan kumanda sistemiyle ağrısına son vermektedir.

Omurilik Ağrı Pili

Bir ya da birden fazla bel cerrahisi geçirmesine rağmen bel ağrıları geçmeyen hastalara ağrı pili takılarak ağrıları yok edilebilir. Bel ve boyun fıtığı ameliyatları sonrasında bazı hastalarda omurga kanalında bir takım yapışıklıklara bağlı olarak şiddetli bir şekilde bacak ve bel ağrısı görülür. Bu hastalar bel fıtığı ameliyatından sonra ağrılarının geçmemesi üzerine tekrar tekrar bel cerrahisi geçirmek durumunda kalırlar. Her bel fıtığı cerrahisi yeni bir yapışıklık ve devamında da ağrının daha da artmasına neden olmaktadır. Omurga ağrı pili olarak da adlandırılan spinal kord stimülasyonu yönteminde hastanın omurga kanalına bir elektrot yerleştirilir ve ucu akım üreten bir generatöre (ağrı pili)  bağlanır. Pil tarafından üretilen akım elektrot araclığı ile omuriliğe iletilerek ağrının beyine iletilmesi engellenmiş olur. Son derece etkin olan bu yöntem ile hastalar bel ve boyun ağrılarını pili devreye sokarak kendileri kontrol edebilmektedirler.

DAMAR TIKANIKLIĞINDA OMURİLİK PİLİ UYGULAMASI

Buerger hastalığı başta olmak üzere damar tıkanıklığına bağlı ayak ve ellerinde yarası ve ağrısı olan hastalarda da omurga pili ile sağlanan elektrik akımı damarların genişlemesi ve yaraların iyileşmesine de katkıda bulunmakta ve ayrıca çok şiddetli olan damar tıkanıklığı sonucu oluşan ağrıyı da azaltmaktadır.

Kanser Ağrısı ve Tedavisi

Kanser tanısı almış hastaların en büyük tedirginlikleri; acaba ağrım olacak mı? Sorusudur. İşte hastaları daha tanı aşamasında bir ağrı uzmanı tarafından değerlendirip takip etmeyi hedefleyen Liv Hospital Ağrı Kliniği'nde hastalar ağrıları başladığında kolayca ağrı uzmanına ulaşabilmektedirler. Kanser ağrısı ya devamlı ya aralıklı ya da ani alevlenmeler (ani artan ağrı- kaçak ağrı) şeklinde olmaktadır. Kanser hastalarının 2/3’ünde görülen kaçak ağrısı özellikle yutkunma, öksürme, defekasyon-miksiyon ve hareketle ortaya çıkmaktadır, şiddetlidir, kısa sürelidir ve kontrolü zordur. Liv Hospital Ağrı Kliniği’nde hastanın bazal medikal tedavisine ek enjeksiyon tedavileri de  uygulanmaktadır. Kliniğimizde kanser hastasında başarılı ağrı tedavisi için hasta-onkoloji-algoloji-hasta yakını işbirliği içinde hareket etmektedir

Uzmanlarımıza Sorun
Uzmanlarımıza Sorun
İsim Soyisim(*) :  
Telefon(*) :  
Şehir :
E-mail(*) :  
Mesajınız(*) :  
Rapor Gönder :
Güvenlik :
Top