Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

sosyal sorumluluk

sosyal sorumluluk
anneyiz, çocuğuz, sağlıklıyız

anneyiz, çocuğuz, sağlıklıyız

 

Hastalıkları oluşmadan erken tanı ile önceden yakalamak ve düzenli kontrollerle sağlıklı, mutlu ve üretken bir gelecek yaratmak hedefiyle yola çıkan Liv Hospital gelecek nesli inşa eden kadınlar ve çocuklar için “Anneyiz Çocuğuz Sağlıklıyız” sosyal sorumluluk projesine imza attı. Projeye yaklaşık 1500 kadın katılırken, 250 çocuğa da çocuk sağlığı ve gelişimi muayenesi yapıldı.

Kadınlara pap smear ve mamografi

Gelecek nesiller, annelerin ellerinde şekilleniyor. Bu yüzden geleceğin sağlığı aslında kadınların yani annelerin sağlıklı olmasından geçiyor. Kadınlar sadece kendileri için değil; eşleri, çocukları için de sağlıklı olmak için savaşıyor. Onların sağlıklı olması demek çocukların da, geleceğin de, toplumun da sağlıklı olması anlamına geldiğini bilen Liv Hospital’da  “Anneyiz Çocuğuz Sağlıklıyız” sosyal sorumluluk projesi kapsamında başvuran kadın ve annelere, meme ile rahim ağzı kanserine karşı mamografi ve pap smear testi yapıldı. 6 ayda toplam 1500 kadın taramaya katıldı.

Çocuklara gelişim takibi

Çocuklar için sağlıklı büyüme takibinin yapılması büyük önem taşıyor. Çünkü normal büyüme çocuğun sağlıklı ve zinde olduğunu gösteriyor. Sağlıklı büyüme takibi için 0-6 yaş arası çocukların fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişim açısından sağlıklı büyüme ve gelişim açısından değerlendirilmese gerektiği hedefiyle yola çıkan Liv Hospital “Anneyiz Çocuğuz Sağlıklıyız” sosyal sorumluluk projesi kapsamsında 0-6 yaş arasındaki çocuklara ise fiziksel ve zihinsel gelişim takibi için muayene ve detaylı testlerden geçirildi. Yaklaşık 250 çocuk muayene edildi.

 

Proje yüzü Wesley Sneijder oldu

 “Anneyiz Çocuğuz Sağlıklıyız” sosyal sorumluluk projesinin yüzü ise Galatasaray futbol takımının sevilen futbolcusu Wesley Sneijder oldu. Ünlü futbolcu Sneijder’in amacının toplumda kadın ve çocuk sağlığına ilişkin farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.

 

biliyorum projesi fark yarattı

biliyorum projesi fark yarattı

Sağlık hizmetinde mükemmeli hedefleyen Liv Hospital, 4 bin kişiye yönelik, sosyal sorumluluk projesi ‘BİLİYORUM!’ kapsamında geniş çaplı kanser taraması yaparak Türkiye’de bir ilke imza attı. 4 ay süren ve 40 - 65 yaş arası bireylere meme, akciğer, kolon, rahim ağzı ve prostat kanseri taramasının yapıldığı projede çarpıcı veriler elde edildi.

‘Kendim için, sevdiklerim için, gelecek için kansere karşı önlemimi alacağım. Çünkü hayat güzeldir’ sloganı ile başlatılan projede çağın gerçeği kansere karşı farkındalık yaratarak erken teşhisin önemine bir kez daha dikkat çekildi. Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen projede şu sonuçlar elde edildi:

PROSTAT KANSERİ

İleri yaş erkeklerin kâbusu prostat kanseri için 40 yaş üzeri 700’den fazla erkek tarandı. Bu gruptaki erkelerden yüzde 80’den fazlasının prostat büyümesine bağlı idrar yapamama şikâyeti olmasına rağmen yüzde 60’ının ilk defa prostat kanseri için tarama programına girmiş olması düşündürücüydü. Yüzde 20’ye yakınında yüksek değer saptanmasına rağmen gelişmiş ülkelerin istatistikleri ile uyumlu olarak bu erkeklerden yüzde 4’ünde kanser saptandı.

AKCİĞER KANSERİ

Çok büyük kısmında bir lezyon görülen ve hekimleri karar konusunda zorlayan akciğer tarama programı 562 kişiye uygulandı. Hastaların yarısına yakın kısmında, 98 kişide inceleme gerektiren akciğer lezyonu saptandı. Tarama hastalarının yaklaşık yüzde 50’sinde kanserden kuşkulanılmasına rağmen gerek Liv Hospital’ın yüksek teknolojik alt yapısı gerekse görev yapan hekimlerin ileri bilgi ve tecrübesi sayesinde detaylı tanılandırma mümkün oldu.

KOLON KANSERİ

En korkulan hastalıklardan biri olan; ancak erken tanınması ile sağ kalım oranlarının arttığı kalın bağırsak kanserine yönelik 250’den fazla hastaya tarama yapıldı. Yüzde 8 hastada ileri tetkik gereken olgulara rastlanırken sadece yüzde 1’inde kanser saptandı. Yüzde 7 hastada ise kuşkulu ve kanser gelişimi öncüsü lezyonlar temizlenerek, ileride gelişebilecek kalın bağırsak kanserinin önüne geçilmesi sağlandı.

MEME KANSERİ

1626 hasta ile yapılan tarama programında, meme kanseri sıklığı yüzde 1,8 olarak saptandı. Tarama sonunda 116 kişide ek inceleme gerektiren olgulara rastlandı. Geri kalan 845 kişide selim lezyon, 178 kişide muhtemel iyi huylu olgu, 22 kişide kanser bulgusu görüldü. Tarama programı sayesinde, ülkemizde meme kanseri sıklığının gelişmiş ülkeler ile aynı düzeyde olduğunu, kadın vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlenmiş ve tarama programlarının önemini anlamış olduğu görüldü.

RAHİM AĞZI KANSERİ

İleri yaş kadınlarda her yıl tekrarlanması önerilen ve bu sayede rahim ağzı kanseri ile savaşın ilk basamağı olarak kabul edilen Pap-Smear yöntemi ile 846 kadın hasta tarandı. Bu hastaların yüzde 2’sinde takip edilmesi gereken anormal Pap-Smear ile karşılaşılırken yüzde 98’inde kanser saptanmadı.

Liv Hospital Genel Koordinatörü Meri İstiroti:

 ‘Kendim için, sevdiklerim için, gelecek için kansere karşı önlemimi alacağım. Çünkü hayat güzeldir’ sloganı ile projeyi başlattıklarını belirten Liv Hospital Genel Müdürü Meri İstiroti:

Bireyler erken tanının önemini biliyor ama adım atmıyor. Amaç bu adımı kendileri ve sevdiklerinin iyiliği için atmalarını sağlamaktı. Olabildiği kadar geniş katılımlı bir tarama yaparak bu bilinci desteklediğimizi düşünüyoruz. Burada sağladığımız faydayı görerek, Liv Hospital olarak bu tip taramaların devamını getirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyor, birçok bireyin farkındalığını arttırarak, hayat kalitesini yüksek tutabilmeyi hedefliyoruz .

Liv Hospital Tıbbi Direktörü Prof. Dr. Oktar Asoğlu

Taramaların kanserden ölüm oranını yüzde 20-30 azaltılabileceğini biliyoruz. Dünyada artık kalıplaşmış tarama programları uygulanmakta ve güncel gelişmelerin bu programlara katkısı araştırılmakta. Biz de hastanemizde bulunan yüksek teknolojik alt yapı sayesinde ileri düzeyde ve güncel gelişmelerinde katkısı ile 4000’den fazla hastada meme, akciğer, kolon, rahim ağzı ve prostat kanseri taraması gerçekleştirdik. Gerek hastanemizin yüksek teknolojik alt yapısı gerekse görev yapan hekimlerimizin ileri bilgi ve tecrübesi sayesinde geniş kapsamlı bir tarama gerçekleştirdik ve başarıyla sonuçlandırdık.

 

binlerce kalbe dokunduk

binlerce kalbe dokunduk

“BİNLERCE KALBE DOKUNDUK”

Toplumda sıklıkla görülen kalp ve damar hastalıklarına karşı farkındalık yaratmak için Liv Hospital’ın başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Kalpten Kalbe” ile 4 ay içinde 1.400 kişi sağlık kontrolünden geçirildi. Liv Hospıtal “Kalpte Kalbe” sosyal sorumluluk projesi tarama programı kapsamında kalp damar hastalığı risk faktörlerini araştıran bir anket üzerinden risk skoru hesaplaması, elektrokardiyografi, açlık kan şekeri ve kolesterol paneli ile damar sertliği görüntülemesi ve buna bağlı kalp damar hastalığı riskini belirleyen koroner kalsiyum skorlaması yapıldı.

Kalsiyum skorlama testi de yapıldı

Üç ay içinde, 1400 kişinin tarandığı, “Kalpte Kalbe” projesi kapsamında, başvuruların yüzde 90’ına, Türkiye’de ilk kez bir kalp tarama testinde kullanılan, Kalsiyum Skorlaması Testi uygulandı. Yapılan tetikler doğrultusunda kalsiyum skoru bozuk çıkan hastalara, bazı ileri tetkikler uygulandı. Önemli sayıdaki hastada koroner arter rahatsızlığı tespit edildi. Bu hastalarda ileriye dönük ilaç tedavisine başlandı. Bu sayede kalp ve damar rahatsızlığı olduğunu bilmeyen hastalar düzenli bir takibe alınmış oldu. Tarama sonucunda ciddi kalp ve damar rahatsızlığı saptanan hastalarda ise, kalp krizi gelişmeden, stent ve bay-pass yöntemi kullanılarak tedavi gerçekleştirildi.    

Kadınlarda sigara içme oranı giderek artıyor  

Ülkemizde son 20 yıl içinde, 34-54 yaş arası orta yaş kadınlarda kalp krizi görülme sıklığı artarken, aynı yaş grubundaki erkeklerde ise azalıyor. Özellikle sigara kullanımı, kadınlarda kalp ve damar hastalıkları oranını her geçen gün artırıyor. “Kalpten Kalbe” kapsamında başvuran kadınlarda yüzde 28 oranında oldukça yüksek bir sigara içiciliği gözlemlendi. Bu oran kadınlarda gelecekte oluşabilecek kalp-damar hastalığı için önemli bir risk oluşturuyor.

Yüksek kolesterol kalp krizi riskini artırıyor    

Kolesterol yüksekliği; kalp-damar hastalığı ve kalp krizinin önemli nedenleri arasında yer alıyor. Yetişkin toplumun yaklaşık yarısı ise yüksek kolesterol tehdidi altında. “Kalpten Kalbe” kapsamında gelen başvuruların yüzde 55.6’sında yüksek kolesterol saptandı ve projede dünya verilerine benzer olarak yüzde 20 oranında da hipertansiyona rastlanıldı. Diyabet (şeker hastalığı), kalp-damar hastalığında en önemli risk faktörlerinden birini oluştururken, şeker hastalarında kardiyovasküler ölüm ihtimali yüzde 65 gibi yüksek oranlarda gözlendi. Proje kapsamında ise bu yüksek risk grubuna giren hasta oranı yüzde 15.2. 

Top