Türkçe    English   русский 

şifremi unuttum

Şifremi Unuttum

endoskopi laboratuvarı

medikal teknolojilerimiz
Bronkoskopi

Bronkoskopi

Bronkoskopi nedir?

Ucunda ışık olan endoskopik bir kamera ile solunum yollarının direkt olarak incelenmesine bronkoskopi denir. Birçok akciğer hastalığının teşhisinde ve bazen tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tanı amacıyla yapılan işlemlerde genellikle fleksibl (esnek) bronkoskop kullanılmaktadır. Deneyimli ve uzman hekimler tarafından ağız veya burun yoluyla havayollarına girmek suretiyle uygulanır. Bronkoskopi sırasında hangi işlemler uygulanır? Bronkoskopun içinden geçen bir kanal aracılığı ile aspiratör denilen emici bir cihazın da yardımıyla hava yollarının içindeki balgam ve kan gibi salgılar emilerek dışarı çekilmek suretiyle temizlenebilir. Forseps (ucunda pens bulunan bükülebilir bir tel) yardımı ile bronş duvarından veya görülen hastalıklı bölgeden biyopsi denen küçük doku parçası alınır. Fırçalama ve lavaj: Küçük bir fırça yardımı ile hastalıklı bölgenin fırçalanması ile elde edilen materyale ek olarak serum fizyolojik verilip geri çekilmesi ile yapılan lavaj işlemi sonucunda hem sitolojik hem de bakteriyolojik inceleme olanağı sağlanır. Direkt olarak görülemeyen fakat röntgen filminde yeri tespit edilen bölgeden radyoskopi altında bronkoskop kullanılarak akciğer dokusundan forsepsle biyopsi almak mümkündür. Buna transbronşial biyopsi denir. Akciğer kanseri evrelendirmesinde gerekli olan lenf bezi örneklemesi bronkoskop aracılığı ile yapılan iğne aspirasyonu ile sağlanır. Bu aspirasyon konvansiyonel bronkoskop ile körlemesine yapılabileceği gibi daha yeni bir teknik olan bronş içi ultrasonun kullanıldığı EBUS ile direkt görerek de gerçekleştirilebilir. Bronkoskopi kimlere uygulanmalı? Kanlı balgam çıkaranlara Akciğer grafisinde anormal bir görünüm saptanıp diğer yöntemlerle tanı konamamış hastalara Akciğer grafisi veya tomografisinde akciğer kanseri şüphesi olan, her türlü tetkik yapılıp (alerji, reflü, sinüzit vs. ) nedeni bulunamamış uzayan öksürük yakınması olanlara Balgamda tümör hücresi görülenlere Akciğer kanseri takibi yapılan, nefes borusuna yabancı bir cisim kaçan hastalara Nefes borusu ve bronş içinde tıkanmaya yol açan tümörlerde tümörü küçülterek havayolunu açmaya yönelik girişimsel bronkoskopi uygulamaları (lazer, argon plazma koagulasyonu, elektrokoter, cryokoter) önerilir.

Duodenoskopi

Duodenoskopi

 

Duodenoskopi onikiparmak barsağının endoskopisidir. Günlük kullanımda gastroskopi (özofagoskopi + gastroskopi + duodenoskopi) yani yemek borusu + mide + onikiparmak barsağı endoskopisi anlamında kullanılır.

Endosonografi

Endosonografi

Endoskopi, sindirim sistemini incelemeye yarayan esnek bir alet olup, ultrasonografi ise yüksek frekanslı ses dalgaları ile karaciğer, safra kesesi, pankreas, böbrek ve dalak vb. organlardan görüntüler elde etmeyi sağlayan bir cihazdır. Endosonografi ise endoskopi aletinin ucuna yerleştirilen ultrason probu yardımıyla, yemek borusu, mide, duodenum ve erişilebilen kalın barsakların ve hem de etrafındaki dokuları incelemeye olanak sağlayan oldukça gelişmiş bir araştırma tekniği.

ERCP

ERCP

ERCP (Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi) safra kanalı ve pankreas kanalı hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan üst düzey bir gastroenteroloji uygulaması. ERCP sırasında özel bir endoskopi cihazı, çeşitli kateterler ve röntgen cihazı birlikte kullanılıyor. Karaciğerde yapılan safra ve pankreasta yapılan pankreas salgısı besinlerin parçalanmasını ve böylece emilmesini sağlıyor. Karaciğer ve pankreastan bu salgıları toplayan kanallar birleşerek, ince barsağa küçük bir delik vasıtasıyla açılıyor.

Gastroduodenoskopi

Gastroduodenoskopi

Gastroskopi yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının incelenmesini sağlayan görüntüleme yöntemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılır.

Kolonoskopi

Kolonoskopi

Kimler Kolonoskopi Yaptırmalı? Kimlerin bağırsakları, ne zaman incelenmeli?

Her yıl dünyada yaklaşık 850 bin kişi kolon (bağırsak) kanserine yakalanıyor ve her 4000 kişiden birisi yani yaklaşık 500 bini bu kanser yüzünden hayatını kaybediyor. Kolon kanseri genellikle bağırsak poliplerinden gelişir. Farklı ülkelerde, uygun kolon tarama programlarının kullanılmasıyla bu hastalıktan kaynaklanan ölümler % 60 ve % 80 oranlarında azaldı. Kimler risk altında? İleri yaş: 50 yaşından sonra risk artar. Sonraki her 10 yılda ise 2 katına çıkar. Aile hikayesi: Birinci ve ikinci derece akrabaları kolon kanseri olanlarda risk daha fazladır. Polip: Ailesinde poliplerle seyreden hastalık olanlar ya da daha önceki tetkiklerinde polip tespit edilenler risk altındadır. İltihaplı bağırsak hastalığı: Ülseratif kolit, crohn hastalığı olanlar da risk grubuna girer. Yaşam tarzı: Egzersiz azlığı, alkol kullanımı ve sigara içimi ise risk faktörünü belirgin olarak arttırır. Kolonoskopi nedir? Kalın bağırsakların iç yüzeyinin bir teleskop ile görüntülenerek videoya kaydedilmesi işlemi. Tarama programlarında önerilen en duyarlı teknik. İşlem, uygun anestezik maddeler kullanılarak yapıldığında hasta için son derece sorunsuz ve ağrısız geçer. Özel aletler sayesinde bağırsaklardan biyopsi alınması, ilerleyerek kanserleşmesi muhtemel poliplerin ise yine bu aletlerle çıkarılabilmesi mümkün. Kimler bağırsak taraması yaptırmalı? 50 yaş üzeri tüm kadınlar ve erkekler Birinci veya ikinci derece akrabasında kolon kanseri bulunanlar 60 yaşın altında kolon kanseri tespit edilenler İltihaplı bağırsak hastalığı dediğimiz crohn ve ülseratif kolit hastaları bağırsaklarının tutulum alanına göre hastalık başladıktan 8 ila 10 yıl sonra Polip tespit edilenler Her yıl dışkıda gizli kan testi, 5 yılda bir sol kolonoskopi ve 10 yılda bir tam kolonoskopi yaptırmalı ve belirtilen tarama programlarına 40 yaşında başlanmalıdır. Kolonoskopi öncesi kalın bağırsak temizliği Kolonoskopik incelemenin eksiksiz ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kalın bağırsak temizliği tam olmalı, eğer bağırsak temizliği yeterli olmazsa işlem tekrar edilmeli. İşte dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle: Bağırsak temizliği işlem tarihinin üç gün öncesinden başlayan özel bir diyetle yapılır. Diyette bağırsaklarda posa bırakmayan sıvı gıdalar yenilir. Bu diyet sürecinde bol su içmek ve katı gıda tüketmemek gerekir. İşlemden bir gece önce akşam yemeğinden sonra doktorun önerdiği müshil tarif edildiği gibi kullanılır. Bundan sonra hiçbir şey yenmemeli ancak işlemden 2 saat öncesine kadar su içilebilir. İlacı aldıktan birkaç saat sonra ishal şeklinde dışkılamanız olacak. İdeal bir bağırsak temizliğinde son yapılan sıvı kıvamlı dışkı berrak olmalıdır. Randevunuza gelirken hiçbir şey yememek gerekir sadece su içilebilir. Coumadin veya Aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız işlemden 3 gün önce kesilmesi gerektiği için, doktorunuzu tetkikin istendiği gün haberdar edilmelidir.

Rektoskopi

Rektoskopi

Rektoskopi, kalınbağırsağımızın anüse yakın son 30-40 cm’lik bölümünün incelenmesini sağlar. Hastalarımız işlem günü öncesinde doktorları tarafından kendilerine verilen bir barsak temizliği işlemi (ishal oluşturarak, kalınbarsakların boşaltımını sağlayan ilaçlar kullanarak) yaparak endoskopi ünitemize gelirler.

  • Randevunuza minimum 8 saatlik açlık ile gelmelisiniz.
  • İşlem sabahı su da içmemelisiniz.
  • İşlem anestezi gerektirdiği için hastaneye bir yakınınızla gelmeniz gerekir.
  • Yüksek tansiyon, diyabet, kalp, akciğer, böbrek hastalığı gibi bilinen rahatsızlığınız ya da gebelik durumunuz varsa doktorunuzu bilgilendirin.
  • Asprin, dispil, Plavix gibi kanama ve pıhtılaşma süresini uzatan ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuzu bilgilendirin.
  • Randevunuzdan 30 dakika önce endoskopi ünitesinde bulunun.
Top